More

  Пратеникот на СДСМ се согласил да го менува Џафери

  spot_img

  Како компензација за изгубеното премиерско место, на местото на актуелниот собраниски спикер Талат Џафери ќе седне досегашниот координатор на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, дознава Телма.

  За ова премиерот веќе разговарал со Митрески, кој во моментов е во Франција на процесот „Жан Моне“, и тој се согласил да го замени Џафери.

  На ова веднаш реагираше опозицијата која истакна дека „деспотот од Форино ќе остане запаметен по неговите кршења на законот, процедурите и незаконскиот начин на кој беше поставен на тоа место“.

  „Сега е јасно зошто Димитар Ковачевски не се откажуваше од техничка влада. Дезертерот Ковачевски ќе биде заменет со нов дезертер Џафери“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

  Премиерот синоќа во интервју не можеше да потврди кој ќе биде технички премиер. Не откри ниту дали ќе настапат само со своите традиционални партнери или во коалиција со ДУИ и со Алијанса за Албанците.

  Од ДУИ, пак, го овластиле претседателот на партијата да продолжи со разговорите со политичките партии и да одлучува за евентуални коалиции за претседателските и парламентарните избори. Шеф на Централниот изборен штаб ќе им биде министерот Фатмир Бесими.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img