More

  Последната недела од владеењето на Ѓоковиќ во овој мандат

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ ја започна 373-та недела на врвот на АТП-листата, која ќе му биде последна барем во овој термин. Ѓоковиќ од следниот понеделник ќе му го предаде тенискиот трон на Данило Медведев од Русија.

  Новак моментално е прв со 8.770 бодови, 110 повеќе од пред две недели, но се уште не му се одземени бодови од Ролан Гарос.

  Тоа ќе биде направено на 13 јуни, кога ќе остане без 2.000 бодови поради ланската титула (поените за овогодинешното четвртфинале се веќе внесени), па ќе падне не на второто, туку на третото место на листата. .

  Него ќе го помине Медведев, кој моментално има 8.160 бодови (610 повеќе), додека втор ќе биде Александар Зверев од Германија.

  Ова ќе биде прв пат од 2003 година некој од „големата тројка“, која покрај Ѓоковиќ ја сочинуваат Роџер Федерер и Рафаел Надал, да не се најде на една од првите две позиции во машкиот тенис.

  Зверев моментално има 7.795 поени, 270 повеќе од Рафаел Надал, кој во неделата го освои Ролан Гарос по 14-ти пат во кариерата. „Бикот од Мајорка“ нема шанси за напредок бидејќи за седум дена ќе му бидат одземени бодови за ланското четвртфинале.

  Стефанос Циципас е на петтото место, додека топ 10 го комплетираат финалистот од Париз, Каспер Руд (најдобар пласман во кариерата), Карлос Алкараз, Андреј Рубљев, Феликс Огер-Алиасим и Матео Беретини.

  Од останатите српски тенисери, Миомир Кечмановиќ остана на 31. место со 1.386 поени, додека Филип Краиновиќ направи скок од осум позиции и моментално е 47. играч во светот (1.045).

  Напредуваше и Ласло Јере, тој сега е 54-ти во светот, додека Душан Лајовиќ е 69-ти откако падна од пет места и собра 861 бод.

  АТП ранг листа – топ десет: 1. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 8.770 поени, 2. Данил Медведев (Русија) – 8.160, 3. Александар Зверев (Германија) – 7.795, 4. Рафаел Надал (Шпанија) – 7.525 Циципас (Грција) – 6.100, 6. Каспер Руд (Норвешка) – 5.050, 7. Карлос Алкараз (Шпанија) – 5.005, 8. Андреј Рубљов (Русија) – 4.260, 9. Феликс Огер-Алиасим) -5,3, Матео Беретини (Италија) – 3.805.

  Пласман на други српски тенисери: 31. Миомир Кечмановиќ – 1.386, 47. Филип Краиновиќ – 1.045, 54. Ласло Ѓере – 991, 69. Душан Лајовиќ – 661.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img