More

  Посетете лекар: Десет симптоми кои никогаш не треба да ги игнорирате

  spot_img

  Веќе знаете дека некои симптоми, како што се болка во градите и силна болка во стомакот, бараат итна медицинска помош. Но, некои симптоми ве тераат да се запрашате дали воопшто треба да побарате лекарска помош или не се толку сериозни. Ви носиме листа на симптоми кои дефинитивно заслужуваат повик до лекар.

  1. Необјаснето губење на тежината

  Слабеењето кога не се трудите можеби звучи добро, но во реалноста тоа може да биде знак за здравствени проблеми. Ако сте изгубиле 10 проценти од вашата тежина во последните шест месеци, посетете го вашиот лекар. Необјаснето губење на тежината може да биде предизвикано од голем број состојби, како што се хиперактивна тироидна жлезда (хипертироидизам), депресија, заболување на црниот дроб, рак или други нарушувања кои ја попречуваат апсорпцијата на хранливи материи.

  2. Постојана и висока температура

  Треската не е болест, но често е знак на болест. Поголемиот дел од времето, треската значи дека вашето тело се бори со вирусна или бактериска инфекција. Сепак, постојаната треска која трае три дена или повеќе треба да ја провери лекар. Исто така, ако имате висока температура или на друг начин сте сериозно болни, контактирајте го вашиот лекар што е можно поскоро.

  Ако имате проблеми со вашиот имунолошки систем или земате лекови кои го потиснуваат вашиот имунолошки систем, треската не е сигурен знак за предупредување. Постојаната треска може да сигнализира скриени инфекции, кои можат да бидат што било, од инфекција на уринарниот тракт до туберкулоза. Во други случаи, малигните заболувања можат да предизвикаат долготрајна и постојана треска, пишува Здравствениот дом.

  3. Скратен здив

  Скратен здив може да биде знак за здравствени проблеми. Ако не можете да здивнете, побарајте итна медицинска помош. Чувството без здив кога лежите е исто така симптом кој треба да се лекува без одлагање.

  Причините за отежнато дишење може да вклучуваат хронична опструктивна белодробна болест, хроничен бронхитис, астма, пневмонија, згрутчување на крвта во белите дробови (пулмонална емболија), како и други проблеми со срцето и белите дробови. Скратен здив може да се појави и за време на напади на паника, епизоди на интензивна анксиозност кои предизвикуваат физички симптоми.

  4. Необјаснети промени во функцијата на цревата

  Луѓето често прашуваат што е „нормално“ во движењето на дебелото црево. Ова значително варира, па затоа е важно да знаете што е типично за вас. Повикајте го вашиот лекар ако забележите невообичаени или необјаснети промени како што се:

  – Крв во столицата

  – Дијареа која трае една недела

  – Затвор во траење повеќе од три недели

  – Црн стол

  Промените во навиките може да бидат знак за бактериска инфекција, како што е салмонела, вирусна инфекција или инфекција со паразити. Други можни причини вклучуваат воспалителна болест на цревата и рак на дебелото црево.

  5. Делириум

  Делириум е ненадејна, тешка конфузија и брза промена на менталната состојба, од летаргија до возбуда. Блиски пријатели или членови на семејството може да бидат оние кои ќе го забележат овој симптом. Потребна е итна медицинска евалуација доколку имате некој од следниве симптоми:

  – Ненадејна конфузија

  – Дезориентација – конфузија за времето и местото

  – Ненадејни промени во личноста или однесувањето

  – Ненадејни проблеми со концентрацијата или меморијата

  Промените во однесувањето може да се должат на многу проблеми, вклучувајќи инфекции, анемија, низок шеќер во крвта или несакани ефекти од психијатриски лекови, особено ако неодамна сте почнале да ги земате.

  6. Ненадејна и силна главоболка

  Главоболките се чести и генерално не се причина за загриженост. Сепак, ненадејната силна главоболка може да биде знак за сериозен проблем. Брзо побарајте медицинска помош ако имате:

  – Ненадејна силна главоболка како гром

  – Главоболка придружена со треска, вкочанет врат, осип, конфузија или напади

  – Нов тип на главоболка по 55-тата година од животот

  Последната ставка може да укаже на темпорален артеритис, кој обично започнува во средната возраст. Други можни причини за тешки главоболки може да вклучуваат тумор на мозокот или аневризма.

  7. Ненадејна слабост, губење на видот или говорот

  Ако ги имате овие знаци или симптоми, тие можат да предупредат на мозочен удар и минлив исхемичен напад. Побарајте итна медицинска помош доколку ги имате следниве симптоми:

  – Ненадејна слабост или вкочанетост на едната страна од телото

  – Ненадејно заматување или губење на видот

  – Губење на говорот или разбирањето

  – Необјаснета вртоглавица или нестабилност или ненадеен пад

  – Ненадејни силни главоболки, како „смели од ведро небо“

  8. Блесок на светлина

  Ненадејно чувство на треперење на светлина може да биде знак за одлепување на мрежницата. Итна медицинска нега може да спречи трајно губење на видот.

  9. Чувство на ситост по малку храна

  Чувството на ситост порано од нормалното или после мал оброк кој трае повеќе од една недела треба да го провери лекар. Тоа може да биде придружено со други симптоми како што се гадење, повраќање, надуеност, треска и губење на тежината или зголемување на телесната тежина. Ако е така, кажете му на вашиот лекар за овие симптоми. Можни причини за рана ситост вклучуваат металоиди, како и посериозни проблеми како што е ракот на желудникот.

  10. Топли, црвени или воспалени зглобови

  Ако еден од вашите зглобови е отечен

  или воспалено може да биде знак за инфекција на зглобовите, што бара итна нега. Други причини може да вклучуваат гихт или некоја форма на артритис.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img