More

  Поранешната австриска министерка за надворешни работи се сели во Русија, а нејзините коњчиња летаат со руски воен авион

  spot_img

  Поранешната австриска министерка за надворешни работи Карин Кнајсл, која е блиска до рускиот претседател Владимир Путин, се преселила во Санкт Петербург заедно со нејзините коњчиња, во кои летал руски воен авион, пишува Гардијан.

  Во 2018 година, Кнајсл, додека беше министер за надворешни работи на неутрална Австрија, се најде на насловните страници кога го покани Путин на нејзината свадба, каде што танцуваше со него. Тоа наиде на остри критики, само неколку месеци откако некои земји од ЕУ, освен Австрија, протераа голем број руски дипломати како одговор на нападот со нервен агенс врз Сергеј Скрипал.

  Кнајсл ја напушти владата следната година.

  Според Гардијан, таа е позната како многу контроверзна личност во својата земја. Таа се пресели во Франција во септември 2020 година и стана гостин колумнист за Russia Today, медиум кој нашироко се смета за пропагандна алатка на Кремљ.

  Кремљ базен / Алами / Алами / Profimedia (2018)
  Во вчерашната објава на Телеграма, Кнајсл изрази вознемиреност што нејзиното преселување во Русија станало „политичко прашање“ и рече дека ги преселила своите „книги, облека и коњчиња од Марсеј во Бејрут преку DHL“ во јуни 2022 година, откако „ја протерале“ од Франција.

  Таа изјави дека Либан е само привремено решение и дека на секои шест недели патува во Русија поради работа, каде што сега основа невладина организација.

  „Поради санкциите, нема летови или DHL (за преселба во Русија). Поради ова имав можност да го придружувам рускиот транспортен лет од Сирија до Русија, за што сум многу благодарна“, напиша таа.

  Минатата недела, нејзините две коњчиња беа пренесени во Санкт Петербург со воен авион од руската воздушна база во Хмејмим, Сирија, откако беше пренасочен од транспортот на војници, според извештајот на рускиот истражен сајт „Инсајдер“.

  Во јуни, Кнајсл го инаугурираше Центарот Горки, тинк-тенк на Универзитетот во Санкт Петербург кој работи под нејзино раководство. Основана е за да „помогне во дефинирањето на политиката за Руската Федерација“ со фокус на Блискиот Исток.

  Во 2021 година, Кнајсл се приклучи на одборот на директори на рускиот нафтен гигант Роснефт. Таа поднесе оставка во мај 2022 година, откако Европскиот парламент усвои резолуција со која се заканува санкции против Европејците кои сè уште се во одборите на големите руски компании.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img