More

  Поранешен шеф на ЦИА: Русите преземаат иницијатива на украинското бојно поле

  spot_img

  Поранешниот шеф на ЦИА: Русите преземаат иницијатива на украинското бојно поле
  Руската армија повеќе не се брани на украинското бојно поле, туку полека ја презема иницијативата, изјави поранешниот шеф на ЦИА Роберт Гејтс.

  „Многу луѓе во овој момент зборуваат за војната како да е во мирување“, рече Гејтс во интервју за Вашингтон пост во средата. „Се плашам дека во овој момент всушност не е застој, туку дека Русите го повратиле интензитетот“, пренесува Insider.

  „Тоа не е некаков импулс, туку е чувството дека тие се тие што го туркаат нападот“, продолжи тој.

  Тој изјави за Пост дека загубата на Украина на стратешки важниот град Авдивка им овозможи на Русите да ги поместат борбените линии подлабоко на исток.

  „Сè што читам е дека Русите цело време се во офанзива на различни точки долж границата долга 600 милји“, изјави Гејтс за Пост.

  Украинските загуби, рече Гејтс, делумно произлегоа од недостигот на оружје и муниција.

  Воените напори на Украина во голема мера се потпираа на американската помош. САД испратија над 44 милијарди долари воена помош од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

  Сепак, се чини дека републиканците во Претставничкиот дом ќе го блокираат договорот за помош од 60 милијарди долари одобрен од Сенатот за Украина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img