More

  Медведев за „неопходното“ заземање на Киев: Ако не сега, тогаш во втората фаза од конфликтот

  spot_img

  Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-шеф на рускиот Совет за национална безбедност, Дмитриј Медведев, се залагаше за анексија на украинскиот град. „Одеса, вратете се дома. Ова е нашиот, руски град“, рече Медведев. Тој исто така не ја исклучи можноста од руска окупација на украинската престолнина Киев.

  Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-шеф на рускиот Совет за национална безбедност, Дмитриј Медведев, за руските медиуми зборуваше за анексијата на украинскиот пристанишен град Одеса, но не ја отфрли ниту можноста за руска окупација на главниот град Киев, од каде што, според него, доаѓа заканата за Русија.

  „Одеса, врати се дома. Ова е нашиот руски град“, рече Медведев во интервју за руските медиуми, кое го објави денеска на својот канал Телеграм. Градот е руски по својот јазик и историја, како и по луѓето што живееле таму, тврди тој.

  Рускиот претседател Владимир Путин, исто така, неколку пати ја нарече Одеса како руски град, но не се дефинираше толку јасно како Медведев, кој сè уште важи за доверлив човек на Путин, во врска со можното заземање на овој црноморски град, пренесува германската новинска агенција dpa. .

  Во продолжение тој зборуваше и за заземањето на главниот град на Украина, кое го опиша како неопходност. Како што рече, руските трупи би можеле да стигнат до Киев, „ако не сега, тогаш во втората фаза од развојот на овој конфликт“. Тој тоа го оправда со заканата што Киев и ја претставува на Русија.

  Градот е руски по своите корени, рече Медведев, додавајќи дека антируските „елити“ кои сега владеат таму мора да го напуштат главниот град. Според него, сите одлуки на Киев се носат во странство и во седиштето на НАТО.

  На почетокот на инвазијата на Украина пред речиси две години, обидот на Русија да го освои Киев не успеа. Дури и пристанишниот град Одеса не потпаднал под руска контрола за време на војната.

  Медведев, кој беше претседател на Русија од 2008 до 2012 година, се обидува да се наметне како еден од бранителите на тврдиот став во Москва од избувнувањето на руската агресија против Украина. Тој постојано се закануваше дека ќе употреби нуклеарно оружје против Западот, пренесува dpa.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img