More

  Поради невремето падна во близина на островот Евија, полицијата трага по екипажот

  spot_img

  Грчките медиуми јавуваат дека пред малку се урнал хеликоптер во северниот дел на островот Евиа кој е зафатен од силната бура Елијас.

  Во првите информации се наведува дека хеликоптерот бил цивилен и бил на пат од Мантуди кон Волос кога наеднаш изгубил контакт со контролата на летање.

  Според очевидец, хеликоптерот додека бил во воздух почнал да зазема чудно навалување, додека неколку минути подоцна се слушнал тресок.

  Хеликоптерот, според информациите, паднал во морето кај плажата Ахлади и во него бил само пилотот.

  Регионалниот гувернер на Централна Грција, Фанис Спанос, заменик-регионалниот гувернер на Евија, Јоргос Келаидис и градоначалникот на Мантуди брзаат на местото на настанот.

  – Хеликоптерот падна на плажата Ахлади пред мојата куќа – изјави претходно за ЕРТ градоначалникот на Мантуди.

  Четири пловечки пловила на крајбрежната стража и две подморници брзаат на самото место во морето кадешто што паднал хеликоптерот, а полетал и друг хеликоптер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img