More

  Поради лошите временски услови, апелот за помош од Газа е префрлен во Израел

  spot_img

  Поради предвидените високи бранови и немирното море, американските сили ќе го преместат привременото пристаниште за испорака на хуманитарна помош долж брегот на Газа до израелското пристаниште Ашдод.

  Американската армија соопшти дека поради прогнозираното лошо време со високи морски бранови ќе го одложи привременото пристаниште за испорака на хуманитарна помош долж брегот на Газа.Помол привремено ќе биде преместен во израелското пристаниште Ашдод. „Одлуката за привремено преместување на мостот не беше земена лесно, но неопходно е да се обезбеди дека привремениот мост ќе обезбедува и хуманитарна помош во иднина“, напиша Централната команда на американската армија (Centcom) на мрежата X. .

  Армијата повторно ќе го закотви пристаништето долж брегот на Газа штом временските услови дозволат, пренесува германската агенција ДПА.

  Центком, исто така, додаде дека од 17 мај, повеќе од 3.500 тони хуманитарна помош пристигнала во Газа преку поморскиот коридор.

  Имено, на 17 мај американската армија постави пристаниште долж брегот на Газа со надеж дека ќе го поттикне снабдувањето со помош на Палестинците во енклавата. Работата на пристаништето, вреден околу 320 милиони долари, мораше привремено да биде прекината на крајот на мај, кога беше оштетен од високите бранови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img