More

  Полусестрата Саманта ја нарече лажга и бара 75.000 долари

  spot_img

  Маркл против Маркл судењето го иницирало тужбата поради клевета. Клучна во сето тоа е реченицата која војвотката од Сасекс ја изговорила во текот на емисијата на Опра Винфри во 2021 година каде гостувала со принцот Хари набрзо по историскиот Мегзит.

  Се бара отштета од 75.000 долари. Иако тоа ТВ-гостување е причината која се наведува во тужбата, проблемите меѓу Меган и Саманта постоеле и порано.

  Меган Маркл во интервјуто кај Опра Винфри изјавила дека „пораснала како единица“. Саманта Маркл тврди дека изјавата дека полусестрата не ја познава е клевета и бара за тоа невиден износ на пари.

   

  Саманта смета дека Меган со тоа сакала да ја прикрие својата лажна приказна за тоа како од сиромашно девојче стигнала до богатство.

  Судијата ја отфрлил тужбата на Саманта Маркл во март, но тужбата била поднесена наредниот месец. Меган Маркл во мај побарала да се отфрлат тие документи и тоа нејзино барање и натаму се разгледува.

  Според одлуката од 14 ноември годинава, судијата одредил дека Меган и Саманта ќе се најдат пред судот во ноември 2024 година.

  Со оглед на тоа дека за граѓанската парница Меган Маркл нема обврска да се појави на судењето во Флорида. Нејзиниот адвокат не го коментирал ваквиот развој на настаните.


  Саманта Маркл е најстарата ќерка на Томас Маркл, татко на Меган Маркл. Откако Меган во 2017 година се верила со Хари, таа дала бројни интервјуа. Според нејзините зборови, таа била блиска со полусестрата во текот на нивното растење, ѝ помагала околу домашните задачи и ја носела во трговски центри.

  Кога Меган Маркл го планирала селењето со Хари и се посветила на актерската кариера, таа се оддалечила од нејзината полусестра, а во 2016 година престанале да се гледаат, иако немало негативни емоции, тврди Саманта.

  „За жал, откако Меган го запозна Хари и почна да се занимава со принцот, стана непријателски расположена кон Саманта, како и кон својот полубрат и татко“, пишува во тужбата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img