More

  Полицијата забрани собири против пензиската реформа во центарот на Париз

  - Advertisement -

  Полицијата забрани собири против пензиските реформи на плоштадот Конкорд и Елисејските полиња во Париз, по дводневните протести обележани со инциденти.

  -„Поради сериозен ризик од нарушување на јавниот ред и мир, забрането е секое собирање на плоштадот Конкорд и неговите приоди, како и во секторот Шанзелизе“, изјавија од полицијата за агенцијата Франс прес.

  Како што се наведува, полицијата систематски ќе ги отстранува лицата кои ќе се обидат да се соберат и може да бидат казнети.

  Противниците на пензиската реформа на францускиот претседател Емануел Макрон најавија продолжување на протестите викендов, планирани се нови собири и штрајкови во земјата, која западна во политичка криза откако владата го усвои законот за пензиските реформи заобиколувајќи го парламентот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img