More

  Помор на милиони риби во река во Австралија

  - Advertisement -

  Жителите на регионалниот австралиски град Менинди пронашле милиони мртви риби во нивната река, за кои државните власти тврдат дека е резултат на тековниот топлотен бран, јавува Би-би-си.

  Локалните жители велат дека тоа е најголемиот умрел риба што го погодил градот, кој доживеа уште еден значаен масовен изумирање пред само три години.

  Во објава на Фејсбук, Одделот за примарни индустрии на Нов Јужен Велс (DPI) рече дека топлотниот бран ставил „дополнителен стрес на системот што доживеа екстремни услови поради големи поплави“.

  Топлотните бранови станаа почести, поинтензивни и траат подолго поради климатските промени предизвикани од човечкиот фактор.

  Планетата веќе се загреа дополнителни 1,1 степени Целзиусови од почетокот на индустриската ера, а температурите ќе продолжат да растат доколку владите ширум светот не направат радикално намалување на емисиите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img