More

  Банкарски ризици и во Швајцарија

  spot_img

  Најголемата швајцарска банка UBS, со пазарна вредност од 60 милијарди швајцарски франци, размислува за преземање на Kredit Suisse Group, поради што швајцарската влада би можела да понуди гаранција против ризиците кои се вклучени, пишува Reuters, повикувајќи се на извори запознаени со ова прашање.Извори на британската агенција наведуваат дека UBS е под притисок на швајцарските власти да го изврши преземањето. Според планот, работењето на Кредит Свис во Швајцарија би било одвоено, посочува тој извор.

  UBS и швајцарскиот финансиски регулатор FINMA се вели дека не одговориле на повиците на Ројтерс за коментар.

  Регулаторите ја повикаа Credit Suisse Group да продолжи со договор со швајцарскиот ривал UBS, бидејќи овој викенд е судбоносен за проблематичната банка, откако некои од нејзините ривали станаа претпазливи да прават бизнис со неа.

  Главниот финансиски директор на Credit Suisse, Диксит Џоши и неговите тимови ќе одржат состаноци во текот на викендот за да ги проценат опциите на банката, изјавија во петокот луѓе запознаени со ситуацијата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img