More

  Полицаецот кој брутално го претепа поранешниот играч на Астон Вила прогласен за виновен

  spot_img

  Полицаецот кој продолжил брутално да го тепа поранешниот играч на Астон Вила Далијан Аткинсон додека лежел во несвест, е прогласен за виновен за непотребна прекумерна сила.

  Дисциплинската комисија одлучи дека неговите три удари со полициската палка се целосно непотребни. Полицаецот од станицата Западна Мерсија непотребно го удрил Аткинсон, кој починал по инцидентот и ќе мора да ги сноси последиците. Поранешниот играч на Астон Вила почина од најмалку два прекумерни удари во главата.

  Полицијата најпрвин го онеспособила со електрошокер и го соборила на земја, а иако не се движел и не пружал отпор, според очевидци, полицајците дополнително го претепале бидејќи „констатирале дека се обидува да стане“.

  Судот на честа пресуди дека трите првични удари на Аткинсон биле „законски“, но дека неговите три последователни удари, зададени по пристигнувањето на полициското засилување, биле целосно „непотребни, неразумни и несоодветни“. Комитетот повторно ќе се состане за да одлучи дали за овој инцидент треба да биде отпуштен полицаецот кој во моментот на инцидентот бил на условна казна.

  Поранешниот англиски професионален фудбалер Далијан Аткинсон (48), кој играше за Астон Вила, почина во 2016 година откако полицијата употреби пиштол за шокирање врз него.

  Полицијата во Западна Мерсија во западниот дел на Англија соопшти дека час и половина по полноќ била повикана на интервенција во градот Телфорд. Медиумите јавуваат дека полицијата интервенирала поради расправија во куќата на таткото на поранешниот фудбалер.

  Далијан Аткинсон ја започна својата кариера во Ипсвич Таун пред да се пресели во Шефилд Венсдеј во 1989 година. Потоа играше за Реал Сосиедад во Шпанија пред да се врати во Англија каде што играше за Астон Вила. Првиот гол во Премиер лигата го постигна на 15 август 1992 година, а ја доби и наградата за најдобар гол на сезоната во истата сезона 1992/1993 година. Покрај тоа, тој играше и во Турција за Фенербахче и во Јужна Кореја и Саудиска Арабија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img