More

  Почнува Светското првенство во рафтинг во Бања Лука: Возбудливи четири дена пред 60 екипи

  spot_img

  Градот на Врбас по трет пат е домаќин на голем рафтинг настан. Повеќе од 400 натпреварувачи од 22 земји во светот дојдоа да се натпреваруваат.

  „Повеќе значење има рафтинг спортот, а тоа е заштита на самата река. Организираме многу еколошки собири и Врбас е една од најубавите реки, работевме многу напорно за да се случи ова, успеавме по трет пат, Кина реши да се откаже и успеавме да го организираме натпреварот за шест месеци“, рече. Александар Пастир, директор на првенството.

  Екипите се подготвени и пристигнаа на официјални тренинзи. Свеченото отворање е утре во 18 часот во Крупа на Врбас, по што ќе има музичка програма.

  Крупа на Врбас ќе биде кандидат за 20 најубави села во светот.

  „БиХ ќе се натпреварува со пет селекции. РК Кањон има еден женски тим. Во последните три месеци тренираме напорно и напорно. Знаеме дека освоивме шест медали на светското првенство. Мислам дека ги стекнавме условите да освоиме најмалку два медали. Треба да бидеме шампиони во мастер категорија, но Чешка е силен конкурент, но имаме конкуренција и во отворените тимови. Очекуваме женската категорија да биде во златната средина“, изјави Драган Бабиќ, капитен на репрезентацијата на БиХ.

  На конференцијата присуствуваа помошникот министер за спорт, како и градоначалникот на Бања Лука.

  „22 земји во светот дојдоа во Бањалука. Сакаме да бидеме критични кон себе. Ја имаме единствената патека во светот каде што можете да возите ноќе. Ова е од големо значење за Бањалука. Мило ми е што отворањето ќе биде во Крупа на Врбас бидејќи тоа е место со многу потенцијал. Наше е да бидеме одлични домаќини, а на оваа сесија ќе бидеме домаќини на мото фест, како и маратон, а сето тоа ќе бидеме домаќини за пет дена“, рече градоначалникот на Бањалука, Драшко Станивуковиќ.

  Ова е настан кој е многу важен за туристичката промоција на Бања Лука, вели министерот за трговија и туризам во Владата на РС, Денис Шулиќ.

  „Бразил е во фудбалот, а ние полека стануваме таков и во рафтинг. Овде има недопрена природа, тоа секој ќе може да го види“, изјави Шулиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img