More

  Почина Сандра Мило, една од најпопуларните актерки на италијанската кинематографија

  spot_img

  Италијанската актерка Сандра Мило почина во Рим на 91-годишна возраст. Таа беше една од најпопуларните актерки во италијанската кинематографија и муза на режисерот Федерико Фелини.

  Во текот на нејзината кариера, Сандра Мило работеше со реномирани италијански режисери како Роберто Роселини, Антонио Пјетраангели, Фелини и Габриеле Салваторес, како и со француските режисери Жан Реноар и Клод Соте. Фелини особено ја обожаваше русокосата актерка и ѝ даде улога со силен еротски набој во филмовите Осум и пол и Џулиета и духовите.

  Мило е роден во 1933 година во Тунис. Таа беше братучетка на францускиот шансониер и актер со италијанско потекло Ив Монтан. Студирала на Универзитетот во Милано и истовремено работела како модел.

  Таа се прослави со улогата на Карла, девојката на главниот актер Марчело Мастројани, во филмот на Фелини Осум и пол (1963). За второто и за нејзината улога во „Џулиета и духови“ на Фелини (1965) ја доби наградата „настро д’арџенто“ од италијански филмски новинари. Во 2021 година, Италијанската филмска академија ѝ ја додели наградата за животно дело Давид ди Донатело.

  Во 1968 година се омажила по втор пат, со римски хирург, а до 1979 година се повлекла од светот на филмот. Подоцна, во 1985 година, таа се појави на телевизија како водителка на шоуто обожаватели на Пиколи.

  Во новиот милениум, таа можеше да се види главно на сцената, на пример во 2006/07 година во претставата 8 жени. Таа често се појавуваше и во шоуа за таленти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img