More

  По несреќата во Меламин се работи на идентификување на жртвите

  - Advertisement -

  Пет лица загинаа во вчерашната катастрофална несреќа во Меламин. Во Клиничкиот центар во Љубљана се згрижени двајца тешко повредени, од кои еден се уште не е идентификуван. Полицијата се уште врши увид на местото на настанот.

  Меѓу загинатите кои се уште официјално се водат како исчезнати се еден вработен во Меламин и тројца вработени во Dama engineering Process Systems. Поставиле далноводи во компанијата Кочевје и биле во непосредна близина на експлозијата по катастрофална несреќа. Петтиот загинат наводно бил возач на камион кој ја донел суровината во хемиската фабрика и бил вработен во транспортната компанија која ја снабдувала супстанцијата.
  Несреќата се случила при испумпување на суровина од камион во резервоар во кој има супстанца епихлорохидрин. Супстанциите реагирале, што довело до експлозија.

  Еден од двајцата тешко повредени, кој е идентификуван, се вели дека е вработен во Меламин, кој неофицијално управувал со вилушкар во близина на експлозијата. Другиот се уште не е идентификуван. „Имаме индиции кој би можел да биде ова лице, но додека не бидеме 100% сигурни во фактите, нема да даваме информации врз основа на претпоставки“, изјави портпаролката на полициската управа во Љубљана, Александра Голец. Слично е и со мртвите. „Доколку не можеме физички да го идентификуваме лицето, продолжуваме да собираме форензички информации. Поради екстремно сериозните последици од експлозијата, конечната недвосмислена идентификација веројатно ќе бара потврда со ДНК анализа, што може да потрае извесно време.

  За таа цел, полициските службеници вршат разговори со роднини и вработени. Тие, исто така, сè уште го истражуваат местото на несреќата. Целосно е уништен просторот на фабриката каде што се случила експлозијата, а оштетени се и неколку згради во околината.

  За среќа повредите на останатите кои вчера побарале помош во здравствениот дом Кочевје се полесни. Тие се грижеа за десетина луѓе. Станува збор за вработени во компанијата кои при ударниот бран од експлозијата и евакуацијата се здобиле со гребнатини, расекотини и слични полесни повреди, а дел од нив вдишале чад и почувствувале печење на очите. Сите тие синоќа се отпуштени на домашна нега.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img