More

  Пијан возел 139 на час: Влетал во холот, добил неочекувана парична казна затоа што за малку ќе предизвикал огромна трагедија

  spot_img

  Речиси една година помина од моментот кога фудбалерот на белгиски Левен, Софијан Кијине, пијан удри во спортска сала во Левен, место кое се наоѓа во близина на главниот град на Белгија, Брисел.

  Мароканецот возел 139 километри на час во кружен тек, изгубил контрола и автомобилот прелетал низ спортската сала.

  Неполни единаесет секунди претходно, десетици деца спортуваа, а за чудо немаше невини жртви.

  Сем Кијин се здоби со скршен пршлен и дванаесет конци во десната пета. Истражувањето покажало дека Мароканецот имал 1,72 промили алкохол во крвта во моментот на несреќата.

  Полицискиот суд во Лиеж, град во Белгија, сега е на мислење дека за Кијине е доволна само условна казна. Тоа значи дека тој е прогласен за виновен, но нема да биде казнет.

  Фактите на овој случај затоа нема да се најдат во неговото криминално досие.

  Кијине е роден во Белгија и играше за мароканските репрезентации до 20 и 23 години

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img