More

  Пет работи што не треба да ги правите после оброк

  spot_img

  Многу навики можат да предизвикаат повеќе штета отколку добро.

  Луѓето често сакаат да дремнат по оброкот, па за време на викендите се враќаат во кревет по ручекот. Некои сакаат да запалат цигара, а други имаат навика да пијат шолја чај затоа што мислат дека тоа ќе им помогне во варењето.

  Сепак, многу од овие навики ви прават повеќе штета отколку корист.

  Спиење
  Ова воопшто не е препорачливо, бидејќи оброкот нема да се свари ако заспиете веднаш по неговото јадење. Исто така, дремењето веднаш по оброкот не е релаксирачко.

  Туширање
  Туширањето после оброк го одложува варењето. Крвта околу стомакот за време на туширање тече кон другите делови од телото наместо да го помага варењето.

  Чај
  Чајот влијае на дигестивниот процес. Ако консумирате протеини во оброкот, киселината во чајот ќе ја зајакне содржината на протеини, што ќе го отежне варењето.

  Пиењето чај веднаш по оброкот исто така ќе ја попречи апсорпцијата на железо во телото. Избегнувајте чај еден час пред и после оброците.

  Пушењето
  Се вели дека пушењето после оброк е еквивалентно на пушење десет цигари. Точно или не, пушењето е лошо за вашето тело и никогаш не треба да пушите, пренесува Klix.ba.

  Овошје
  Различна храна се вари со различна брзина. Прво јадете овошје бидејќи најлесно се вари. Овошјето треба да се јаде еден час пред оброк или два часа по оброкот.

  Овошјето нема добро да се вари ако го јадете веднаш по оброкот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img