More

  Паника во Абу Даби, одекнуваат сирените и улиците се полни со луѓе!

  spot_img

  Две силни експлозии вечерва или околу 8.45 часот по средноевропско време го потресоа Абу Даби.

  Во градот полн со луѓе се слушнаа детонации. Бројни полициски и спасувачки екипи се во центарот на градот, а превентивно се затворени автопатиштата.

  Според медиумите блиски до ИРГЦ (Иранската револуционерна гарда) се работи за напад со беспилотни летала извршен од Хутите.

  Според неофицијални информации, првата експлозија се слушнала од трговскиот центар.

  Една од експлозиите била снимена од камерите на покривот на хотелот. Се претпоставува дека се работи за ракета или беспилотно летало – камиказа.

  Сепак, како што тврдат некои експерти, експлозијата снимена од камерата се чини дека доаѓа одвнатре.

  На социјалните мрежи се појавија информации дека бунтовничките групи Хути стојат зад нападот.

  Нападот доаѓа само неколку недели откако Министерството за одбрана на Обединетите Арапски Емирати објави дека уништило две балистички ракети на Хутите кои биле насочени кон оваа земја од Персискиот залив.

  На една од снимките се гледа дека била активна и противвоздушната одбрана, а блескавата топка што паѓала може да биде дел од погодената ракета.

   

   

  Очевидец рекол: „Итно! Експлозија во Абу Даби. Се сомнева дека биле испукани проектили кон градот“.

  Други снимки од местото на настанот покажуваат дека полицијата и службите за итни случаи брзаат на местото на настанот со извештаи за друга експлозија.

  Некој на Твитер напиша: „Сите зборуваат за експлозии во Абу Даби, тоа беше до нашиот хотел, изгледа како пожар. Но, дефинитивно слушнавме две експлозии“.

   

   

  Според извештаите на социјалните мрежи, една од експлозиите се случила на 20 километри од хотелот на бразилскиот фудбалски тим Палмерија.

  Засега не е јасно што би можело да ја предизвика експлозијата или дали има некој повреден.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img