More

  Овој хрватски град е вклучен во листата на најубави приморски градови во Европа

  spot_img

  Реномираниот магазин за патувања Condé Nast Traveler состави листа на најубавите приморски градови во Европа. Првото место го зазеде Истра, односно градот Ровињ.

  Рик Џордан, еден од авторите на списанието, е фасциниран од хрватското крајбрежје и бројните хрватски приморски градови. Редовно доаѓа во Хрватска од 1980-тите. Ги сака Дубровник, Вис и Хвар. Сепак, тој го избра Ровињ за најубав град на море, во цела Европа.

  Ровињ го фасцинира „со својот брег, средновековните ѕидини и стариот град, боровите шуми, малите заливи, морски плодови и Малвазија“. Исто така, Џордан бил импресиониран од „секое возење велосипед до пристаништето, како и малите ресторани лоцирани на рабовите на карпите покрај морето“.

  Зад Хрватска на листата се Италија, Португалија, Франција, Шпанија, Грција и други земји. Второто место му припадна на Plage de Saleccia, песочна плажа со тиркизно море, сместена на север од францускиот остров Корзика.

  Третото место на листата на споменатото туристичко списание го зазеде Фавињана, еден од петте острови на островите Егади.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img