More

  Овие видови на сушено овошје треба да ги јадеме во зима, тие се полни со витамин Д

  spot_img

  Недостатокот на витамин Д во телото може да го зголеми ризикот од болки во коските. Ова често се случува во зима, кога има многу помалку сонце отколку во топлите месеци. За да избегнете болка, важно е да ги вклучите овие пет видови сушено овошје во вашата секојдневна исхрана.

  Доброто е што многу луѓе и онака сакаат да јадат овој вид на овошје, па нема да им биде проблем често да го јадат во текот на неделата.

  Суви смокви

  Слатките и хранливи, сувите смокви се вкусен начин за зголемување на внесот на витамин Д во организмот. Можете да уживате во нив како уживање за ужина, но можете да ги јадете и со житарки за појадок или во салати.

  Суво грозје

  Сувото грозје е многу популарно сушено овошје, а најдоброто нешто е што е преполно со витамин Д. Може да се додаде во јогурт, овесна каша или да се меша со разни јаткасти плодови. Во каква форма и да одлучите да ги комбинирате, нема да зажалите.

  Суви кајсии

  Кајсиите се добри во различни верзии, а сувите кајсии се одличен начин да го зголемите нивото на витамин Д во текот на студените зимски месеци. Можете да ги комбинирате со разни јадења, но и сами да уживате во нив како одличен здрав десерт.

  урми

  Урмите се богати со природни шеќери, овошје кое ја зголемува енергијата и содржи пристојна количина на витамин Д. Најпопуларните начини на консумирање се во десертите или смути, но можете да ги јадете и сами.

  Суви сливи

  Сувите сливи не се познати само по нивните дигестивни придобивки, туку и по тоа што се добар извор на витамин Д. Тие се хранлива и задоволувачка ужина која ќе ве засити, а можете да ги јадете сами, со житарки за појадок или во различни на десерти.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img