More

  Овие намирници не треба да ги консумирате доколку имате над 40 години

  spot_img

  Нездравата храна може да предизвика разни непријатности во вашето тело како што стареете.

  Отстранете ја оваа храна од вашето мени за да останете здрави.

  Виршли
  Време е да се збогуваме со преработеното месо. „Преработеното месо е богато со натриум, заситени масти и нитрати (конзерванси), а сето тоа може да има негативно влијание врз здравјето“, вели диететичарот Ерин Палински-Вејд. Високото внесување на преработено месо е поврзано со поголеми шанси за развој на срцеви заболувања, дијабетес и рак на желудникот – а ние веќе имаме зголемен ризик од овие болести како што старееме. „Ако избирате преработено месо, одлучете се за оние направени без нитрати и изберете сорти со помалку масти и натриум кога е можно“, вели таа.

  Леб или пилешко на скара
  За жал, замената на виршлите за пржено месо или месо на скара нема да ви помогне. „Готвењето месо на многу високи температури може да го зголеми нивото на HCAs (хемикалии наречени хетероциклични амини) во протеинот, што може да биде канцерогено“, вели Палински-Вејд.

  Некои истражувања (иако не сите) ја поврзуваат големата потрошувачка на пржено или печено месо со рак на дебелото црево, панкреасот и простатата. Иако истражувањето е во тек, најдобро е да се биде претпазлив кога станува збор за зголемување на ризикот од рак кои обично ги погодуваат постарите луѓе. „Ограничете се на една или помалку порции неделно и маринирајте го месото пред печењето на скара за да го намалите производството на овие соединенија“, вели Палински-Вејд.

  Бисквити
  „Шеќерот во која било форма предизвикува повеќекратни промени, од нашите клеточни мембрани и артерии до нашите хормони, имунолошкиот систем, здравјето на цревата, па дури и нашиот микробиом“, вели дерматологот Витни Боу.

  Покрај скоковите на инсулин и воспалението, премногу шеќер може да предизвика нашата кожа да старее побрзо преку процесот на гликација. „Гликацијата е биохемиски термин за врзување на молекулите на шеќер за протеини, масти и амино киселини, што е истакната карактеристика на стареењето“, вели д-р. Боу. „Истражувачите ги поврзаа напредните крајни производи за гликација (AGEs) со стврднати артерии, заплеткани нерви, брчки и процеси на повеќе болести“. Наместо преработени слатки, посегнете по овошје, пренесува The Healthy.

  Закуски без шеќер
  Ако не треба да јадете шеќер, дали наместо тоа треба да пробате грицки без шеќер? Не навистина.

  „Гицките без шеќер често ги заменуваат шеќерите со вештачки состојки или додадени масти“, вели Палински-Вејд. Иако тој вели дека некои природни закуски без шеќер и „без додаден шеќер“ може да имаат здравствени придобивки – на пример, сувите сливи немаат додаден шеќер и може да имаат корист за дигестивниот систем и здравјето на коските – внимателно прочитајте ги етикетите на преработената храна. „Внимавајте на храна која додава големи количини на заситени или транс масти, вишок натриум или дополнително рафинирано брашно за да ги замените додадените шеќери, бидејќи овие адитиви можат да имаат исто толку негативен ефект врз здравјето“, вели Палински-Вејд.

  Бадемово млеко
  Можеби мислите дека избегнувањето на млечни производи ќе биде од корист за вашето здравје, но за постарите жени, калциумот во млечните производи помага да се зајакнат коските за да се спречи остеопорозата, бидејќи приближувањето на менопаузата предизвикува губење на коскената маса.

  Пиењето замена „млеко“ може да ве лиши од таа заштита. Ако ја избравте алтернативата, „погрижете се да изберете сорта која содржи збогатен калциум и витамин Д за промовирање на здрави коски“, вели Палински-Вејд. „Исто така, избегнувајте големи количини на додадени шеќери во ароматизираното бадемово млеко, кое може да додаде дополнителни калории, како и да промовира воспаление – и да го зголеми шеќерот во крвта и триглицеридите.

  Маргарин
  Заменувањето на путерот со маргарин не е здрава промена што мислите дека може да биде. „Некои марки содржат делумно хидрогенизирани масла, кои се транс масти“, вели Палински-Вејд. „Бидејќи дури и само еден до два грама транс масти дневно може да има негативно влијание врз холестеролот и здравјето на срцето, најдобро е да ги избегнувате“. Наместо тоа, внимателно читајте ги етикетите или изберете масла од растително потекло. Палински-Вејд вели дека свежото авокадо е одлична замена за маргаринот во печењето и готвењето и може да помогне во намалувањето на калориите, заситените масти, натриумот и холестеролот.

  Тестенини
  Рафинираните и преработени јаглехидрати, како тестенини, колачи и многу житарки, имаат висок гликемиски индекс. Ова значи дека нивната висока количина на јаглени хидрати брзо го зголемува шеќерот во крвта и може да биде фактор кој придонесува за срцеви заболувања, зголемување на телесната тежина и дијабетес. Плус, тие не и прават услуга на вашата кожа.

  „Од сите потенцијални диететски виновници за лоша кожа, рафинираните јаглехидрати се меѓу највисоките на листата, ако не и број еден“, вели д-р Боу. „Ефектите што рафинираните јаглехидрати ги имаат врз скоковите на шеќерот во крвта, исто така, може да ги зголемат хормоните кои промовираат производство на маснотии“, вели таа. „Овие хормони можат дури и да го променат составот на маснотиите на вашата кожа, правејќи ја повеќе склона кон појава на акни“, вклучувајќи ги и акните кај возрасните.

  помфрит
  Како што старееме, нашиот побавен метаболизам едноставно не може да се справи со дополнителните калории кои доаѓаат од мрсната храна како помфрит. Како што старееме, телото има намалена потреба за калории, а истражувањата покажаа дека обработката на енергија кај постарите лица всушност може да биде поефикасна со помалку калории дневно. Иако д-р Боу вели дека малку здрави масти во исхраната се неопходни за полна и младешка кожа, помфритот веројатно ќе има спротивен ефект. „Кога не внесувате доволно маснотии во вашата исхрана, ги изгладнувате микробите кои го консумираат природното масло што се наоѓа на вашата кожа и оставате зад себе тенок антимикробен слој на масни киселини кои ја подобруваат убавината“, вели таа.

  Хамбургери
  „Кога пржете храна однадвор на висока температура [како хамбургер на скара], тоа создава вкус и ја менува бојата на храната. Но, во доцните фази на реакцијата, се формираат штетни напредни гликациски крајни производи (AGEs)“, вели д-р Боу. „За да ги видите AGEs на работа, само погледнете во некој кој старее предвреме – релативно млад човек со многу брчки, обезцветена кожа и губење на сјајот. Печењето на скара може да го зголеми вашиот вкупен дневен внес на AGEs за 25 проценти во споредба со просечниот дневен внес за возрасни, вели таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img