More

  Оваа навика пред спиење може да ја убие вашата врска

  spot_img

  Креветот е свето место. Местото каде што спиете, каде што се случува магијата и каде што мрзете околу повеќето викенди. Тоа не треба да биде место каде вие ​​и вашиот партнер се игнорирате еден со друг за да зјапате во телефоните.

  Ако сте го направиле тоа, експертите велат дека сте биле „паралелно лизгање“.

  Што е паралелно лизгање?

  Паралелното лизгање е како „phubing“, термин кој привлече големо внимание пред неколку години. Phubing е комбинација од зборовите phone и snubbing и се однесува на ситуација кога некој ќе ве игнорира и посветува поголемо внимание на својот мобилен уред. Со лизгање рамо до рамо, и двајцата се љубат еден со друг – и очигледно, тоа воопшто не е секси.

  Паралелното лизгање е голем проблем за многу парови. Во студија од 2017 година на Универзитетот Бејлор на 143 луѓе во романтични врски, 70% од учесниците рекоа дека телефоните „понекогаш“, „често“, „многу често“ или „постојано“ им пречат во нивната интеракција со нивните партнери.

  Трејси Рос, двојки и семеен терапевт во Њујорк, вели дека е тешко да се најде пар кој не го смета својот телефон за несакана трета страна во врската.

  Штетата што може да ја предизвика паралелното лизгање
  „Да се ​​биде на телефон значи да се фокусира вниманието и енергијата на друго место, а за многу зафатени парови, има многу малку можности да се поврзат без да го одвлекуваат вниманието. Времето за спиење е едно од тие времиња, така што ова е пропуштена шанса“, вели Рос.

  „Паралелното лизгање – или воопшто да се биде на телефон – го спречува споделувањето на искуства, чувства и грижи, создавајќи поголема разделба, што е спротивно на врската“, додава таа.

  Како да ја подобрите врската во кревет
  Се разбира, ако врската е силна, паралелното лизгање не е нужно лоша работа на крајот од денот. Ако сте стабилни, тоа нема да ја уништи вашата врска, вели Ејми Хартштајн, психотерапевт од Њујорк.

  „Нашите телефони се тука да останат, и невообичаено е паровите да ги оставаат надвор цела ноќ“, вели таа за HuffPost. „На тој начин луѓето добиваат вести, разговараат со пријателите и се забавуваат. Ако парот е среќен во врската, веројатно нема да биде проблем“.

  Но, дури и релативно среќните парови велат дека балансирањето помеѓу работата и животот е предизвик и секогаш е корисно да бидете посвесни за вашиот однос со телефонот. За паровите кои сакаат да го намалат или прекинат страничното лизгање во кревет, Хартштајн и други експерти имаат совет.

  Воведување правила за користење на телефонот
  Со воведување едноставни правила за користење на телефонот, можете да создадете повеќе простор за поврзување. На пример, режимот „не вознемирувај“ во мал дел од времето може да биде токму она што ви треба.„Нешто што ни помогна на мојот партнер и на мене е правило без телефон на вечера, на состаноци и кога сме во автомобил, без разлика кој вози“, вели тренерот за врски Фабиола Вонг.

  Ако и двајцата одите во кревет во исто време и се најдете како скролувате еден покрај друг, застанете, размислете и спомнете го тоа – не обвинувајќи, туку љубопитно и разиграно, вели Рос.

  „Неформално прашајте: „Дали сакаме да продолжиме да лизгаме?“ Можеби можеме да најдеме нешто да правиме заедно? И можеби ќе ги оставиме телефоните на некое време“.

  Ако постојано сте на телефонот пред спиење, запрашајте се зошто е тоа така и дали има некаква врска со вашиот партнер.

  „Запрашајте се дали го користите вашиот телефон за да го избегнете вашиот партнер – и ако е така, што може да биде причината? вели Рос. „Навиките имаат тенденција да се држат, и доколку не се обидеме активно да ги промениме, тие опстојуваат.

  Заменете го паралелното лизгање со „паралелно играње“
  „Паралелната игра“ обично се однесува на начинот на кој малите деца играат независно рамо до рамо, но во последно време многу се зборува за тоа како паровите и пријателите можат да имаат корист од тоа.

  Клучот за паралелна игра е да не се игнорирате целосно еден со друг, како што можете да направите со паралелното лизгање. Вклучете го вашиот партнер во она што го гледате на телефонот. Дури и глупав мем што знаеш дека тој/таа нема да го разбере.

  „Паровите честопати се подобри со лизгање во кревет навечер кога го споделуваат она што го прават“, вели Хартштајн. „Ако меѓусебно читате делови од вестите или прикажувате смешни слики од домашни миленици, тогаш сè уште се движите, но исто така се поврзувате еден со друг. Тоа е целта“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img