More

  Ова е Софија, девојчето што беше убиено во рускиот ракетен напад на Чернихив

  spot_img

  Вчера, околу пладне по локално време, руските сили истрелаа балистичка ракета врз зградата на театарот лоцирана во строгиот центар на украинскиот град Чернихив. Убија седум лица, а повредија 144.

  Меѓу убиените е и 6-годишното девојче Софија. Како што соопшти украинското Министерство за одбрана на Твитер, таа утре требаше да започне прво одделение во основно училиште.

  Потресителни податоци за трагичната смрт за 6-годишната Софија на својот Твитер профил сподели и Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи.

  Герашчено напиша дека Софија „била единственото и долгоочекувано дете на нејзините родители Олга и Олександар“. Повикувајќи се на информации споделени од семеен пријател, тој соопшти дека нејзината мајка завршила во болница по рускиот ракетен напад врз Чернихив, додека нејзиниот татко е украински ветеран во армијата.

   

  Русите вчера со ракети го нападнаа центарот на Чернихив кога жителите одеа во црква за православниот празник Преображение. Мотивот, наводно бил собирот на производители на дронови што се одржувал во театарот во Чернихив.

  „Руската ракета директно го погоди центарот на градот во нашиот Чернихив. Плоштадот, Политехничкиот универзитет, театарот. Обична сабота која Русите ја претворија во ден на болка и загуба“ објави на Телегра, украинскиот претседател Володимир Зеленски.

  Чернихив е град на зелени булевари и вековни цркви на околу 145 километри северно од главниот град Киев.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img