More

  Ова е еден од најкрвавите израелски напади, пишува Ројтерс

  spot_img

  Израелските сили спасија четворица заложници кои милитантнта група Хамас ги држеше од октомври во рацијата во Газа во саботата за која палестинските власти соопштија дека убиле повеќе од 200 луѓе. Ројтерс пишува дека ова е еден од најкрвавите израелски напади во последните осум месеци oд војната.

  Снимките на социјалните мрежи кои Ројтерс не можел веднаш да ги потврди, покажуваат тела како се излеваат утроби од телана улиците обоени со крв.

  Операцијата за спасување заложници и интензивен воздушен напад се одржаа во централниот дел на Газа, Ал Нусејрат, густо изградена и често борбена област во конфликтот меѓу Израел и Хамас,.

  Портпаролот на израелската војска изјави дека операцијата се случила во срцето на станбена населба во Нусејрат каде Хамас ги држел заложниците во два одделни станбени блока. Израелските сили беа под силен оган за време на нападот и одговорија со пукање „од воздух и од улица“, рече портпаролот, контраадмирал Даниел Хагари.

  – Знаеме за помалку од 100 (палестински) жртви. Не знам колку од нив се терористи – рече тој на брифингот со новинарите.

  „За време на операцијата е убиен командант на израелските специјални сили“, се вели во соопштението на полицијата.

   

   

  Поинаква слика се разви во Газа, каде што претставниците на палестинското Министерство за здравство и локалните медицински лица рекоа дека израелскиот воен напад во Нусејрат уби голем број луѓе, пишува Ројтерс. Министерството не соопшти колку од загинатите биле борци.

   

  Владината медиумска канцеларија во Газа, управувана од Хамас, соопшти дека подоцна бројот на загинати се искачи на најмалку 210 Палестинци и многу повеќе ранети, откако медицинските лица и здравствените власти претходно соопштија до 100 загинати. Нема моментална потврда за највисоката бројка од Министерството за здравство на Газа.

  Израелски беспилотни летала и воени авиони пукаа цела ноќ по случаен избор кон куќите на луѓето и кон луѓето кои се обидоа да побегнат од областа“, рече Зиад (45), болничар и жител на Нусејрат, кој даде само неговото име.

   

   

  Бомбардирањето се фокусираше на локалниот пазар и џамијата Ал-Авда, изјави тој за Ројтерс преку апликација за пораки. „За да ослободи четири лица, Израел уби десетици невини цивили“, рече тој.

  Болничарите и жителите на Газа рекоа дека во нападот загинале голем број луѓе, а телата на мажи, жени и деца биле расфрлани околу пазар и џамија.

  Израел ги именуваше спасените заложници како Ноа Аргамани (26) , Алмог Меир Јан (22), Андреј Козлов (27) и Шломи Жив (41). Тие се пренесени во болница на медицински прегледи и се во добра здравствена состојба, соопшти војската.

  Сите тие беа киднапирани од музичкиот фестивал Нова за време на смртоносниот напад на палестинските милитанти предводени од Хамас врз израелските градови и села во близина на Газа на 7 октомври, што ја забрза разорната војна.

  Според израелските власти, во нападот на Хамас загинаа околу 1.200 луѓе, а во последователните бомбардирања и инвазија на Израел на Газа загинаа најмалку 36.801 Палестинец, според ажурираниот извештај на Министерството за здравство на територијата во саботата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img