More

  Осум намирници кои можат да ви помогнат да стекнете мускули: Тие имаат повеќе протеини од јајцата

  spot_img

  Иако најлесно се добива протеин од месото, оние кои не сакаат или поради некоја причина не можат да консумираат месо, ќе мора да бараат протеини меѓу некои други намирници, а најчесто тоа се житарките и семките.

  Леќи
  Објективот доаѓа во различни варијации – црвена, жолта, црна, кафена и зелена, пишува N1 Zagreb.

  Не дозволувајте нивната минијатурна големина да ве измами за нивната хранлива вредност. Готвената леќа содржи до 25 грама протеини на 100 грама.
  Соја
  Може да има до 39 грама протеини на 100 грама варена соја.

  Како флексибилна храна, сојата може да се користи за подготовка на широк спектар на јадења, вклучувајќи салати, главни јадења и закуски.

  Семки од тиква
  Освен што се одличен извор на протеини, семките од тиква содржат и минерали кои ја зголемуваат енергијата како цинк, фосфор и магнезиум. Околу 9 грама протеин, што е повеќе од едно варено јајце, може да се добијат од 30 грама семки од тиква.

  Семе од коноп
  Семето од коноп, познато и како срца од коноп, се крцкави зрна богати со протеини и ниски калории – околу 6 грама протеини во две лажици. Семето од коноп е исто така богато со омега-3 масни киселини и алфа-линолеински киселини, кои се добри за срцето.

  Грчки јогурт
  Грчкиот јогурт е одличен извор на пробиотици, помагајќи да се чувствувате сити подолго време. Во пакување од 170 грама грчки јогурт со малку маснотии има 17 грама протеини.

  чиа семе
  На две супени лажици од чии семки се добиваат 5 грама протеин. Исто така, чии семиња содржат линоленска киселина, која е омега-3 масна киселина добиена од растенија, влакна, калциум и железо.

  Киноа
  На 100 грама варена киноа, добивате дури 14 грама протеини. Киноата е невообичаено комплетен растителен протеин, што значи дека ги содржи сите потребни амино киселини.

  Дополнителна предност на киноата е тоа што може да се подготви за само неколку минути.

  Грашок
  Во 100 грама грашок има 5,42 грама протеини, а 5,7 грама влакна го поддржуваат здравјето на срцето и варењето.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img