More

  Осум додатоци кои Корејците ги земаат за да останат здрави и млади

  spot_img

  Репутацијата на Корејците за здравје и младост може да се припише на различни фактори. Исхраната богата со храна богата со хранливи материи како што се зеленчук, риба и ферментирана храна придонесува за целокупната благосостојба.

  Редовната физичка активност, често интегрирана во нивниот секојдневен живот, промовира кондиција. Покрај тоа, културните практики, како што е силен акцент на негата на кожата и активностите за намалување на стресот, како што се традиционалните чаеви и практиките за релаксација, играат важна улога во одржувањето на здрав начин на живот.

  Генетиката, превентивната здравствена заштита и фокусираноста на општеството на урамнотежен живот дополнително придонесуваат за долговечноста и виталноста забележани кај корејската популација, пренесува timesofindia.com.

  Еве неколку додатоци во исхраната кои Корејците често ги вклучуваат во нивната рутина за да го промовираат целокупното здравје и виталност.

  1) Црвен женшен
  Црвениот женшен, добро познат традиционален корејски лек, е ценет поради неговите адаптогени својства. Се верува дека ја зголемува отпорноста на стрес, го зголемува нивото на енергија и ја подобрува когнитивната функција. Црвениот женшен често се конзумира во различни форми, вклучувајќи капсули, екстракти или како состојка во чаеви и тоници.

  2) Омега-3 масни киселини
  Во изобилство во масните риби како лососот и скушата, омега-3 масните киселини се неопходни за здравјето на срцето и когнитивната функција. Бидејќи не секој редовно консумира риба, многу Корејци се одлучуваат за омега-3 суплементи, особено оние добиени од рибино масло или алги. Овие додатоци се ценети поради нивниот потенцијал за поддршка на кардиоваскуларното здравје и намалување на воспалението.

  3) Витамин Д
  И покрај тоа што Јужна Кореја е земја со изобилство на сончева светлина, недостатокот на витамин Д е загрижен во Јужна Кореја поради факторите на животниот стил, како што се долгите работни часови. Витаминот Д е од суштинско значење за здравјето на коските, имунолошката функција и регулацијата на расположението. Додатоци на витамин Д, особено во текот на зимските месеци или за оние со ограничена изложеност на сонце, најчесто се земаат за да се решат недостатоците.

  4) Колаген
  Колагенот е протеин кој обезбедува структурна поддршка на кожата, косата и ноктите. Препознавајќи ја улогата на колагенот во одржувањето на младешка кожа, многу Корејци ги вградуваат додатоците на колаген во нивниот режим за убавина. Се верува дека овие додатоци ја промовираат еластичноста на кожата, ја хидрираат и ја намалуваат појавата на брчки.

  5) Пробиотици
  Пробиотиците, познати по тоа што го промовираат здравјето на цревата, стануваат сè попопуларни во Јужна Кореја. Ферментираната храна како кимчи, јогурт и други традиционални корејски јадења придонесуваат за внесување на корисни бактерии. Сепак, за да се обезбеди постојан и концентриран извор, многу Корејци, исто така, консумираат пробиотски додатоци за да го поддржат дигестивното здравје и да го зајакнат имунолошкиот систем.

  6) Витамин Ц
  Витаминот Ц е познат по своите антиоксидантни својства и улога во промовирањето на силен имунолошки систем. Корејците често вклучуваат храна богата со витамин Ц во нивната исхрана, како што се агруми, бобинки и зелен зеленчук. Дополнително, вообичаено се земаат додатоци на витамин Ц, особено за време на сезоната на настинки и грип, за да се зајакне имунолошкиот систем и да се промовира целокупното здравје.

  7) Куркума
  Куркумата, главен производ во корејската кујна, содржи куркумин, соединение познато по своите антивоспалителни и антиоксидантни својства. Препознавајќи ги потенцијалните здравствени придобивки, многу Корејци консумираат додатоци од куркума за здравје на зглобовите, за намалување на воспалението и за поддршка на општата благосостојба.

  8) Екстракт од зелен чај
  Зелениот чај со векови е составен дел од корејската култура, прославен поради многубројните здравствени придобивки. Додатоци на екстракт од зелен чај, богати со полифеноли и антиоксиданси, често се земаат поради нивниот потенцијал да го поттикнат метаболизмот, да помогнат во регулацијата на тежината и да го поддржат кардиоваскуларното здравје.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img