More

  Орките повторно нападнаа: потонаа јахта од 15 метри кај Гибралтар

  spot_img

  Училиште на орки во неделата нападна и потона јахта долга 15 метри во Гибралтарскиот теснец крај Шпанија. Двајца патници кои биле на бродот во моментот на нападот биле спасени од блискиот танкер за нафта. Меѓутоа, во последниве години, китовите убијци сè почесто ги напаѓаат бродовите што минуваат низ Гибралтарскиот теснец. Како што открија научниците минатата година, стадото би требало да припаѓа на семејството на женка која пред четири години била погодена од брод.

  Неколку орки нападнаа и потопија 15-метарска јахта во Гибралтарскиот Проток во неделата, соопшти шпанската поморска спасувачка служба. Инцидентот се случил околу 9 часот по локално време, објави британски Гардијан.

  Во моментот на нападот на пловилото имало двајца патници, кои првично почувствувале ненадејни удари во трупот на јахтата, а потоа сфатиле дека пловилото е затрупано во вода. Патникот бил спасен од блиската цистерна со нафта.

  Тоа е последен во серијата напади на китови убијци во Гибралтарскиот Проток. Неколку слични инциденти се случија во последните години. Научниците долго време се прашуваа зошто се зголемува бројот на напади. Како што објави францускиот весник „Монд“ минатата година, се вели дека сите орки вклучени во минатите напади припаѓаат на семејството на женка која била погодена од брод во 2020 година.

  Оттогаш, речиси 700 напади се регистрирани во шпанскиот и португалскиот теснец, пишува Гардијан, покажуваат податоците на истражувачката група GT Atlantic Orca.

  Нападите се почести во летните месеци, кога во оваа средина има повеќе туна. Орките обично напаѓаат околу пладне. Се вели дека стадото брои околу 15 китови.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img