More

  Поранешниот адвокат на Трамп ја вмеша и Меланија Трамп во судењето на Сторми Даниелс

  spot_img

  Поранешниот адвокат на Доналд Трамп, Мајкл Коен, пред судот во Њујорк тврди дека поранешниот претседател лично му наредил да и плати на порно актерката Сторми Даниелс 130.000 долари за да молчи за сексуалната врска пред изборите во 2016 година мојот шеф, што го работам долго време“, рече тој. Во исто време, и Меланија Трамп беше индиректно вклучена во работата.

  Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет пред државниот суд во Њујорк за фалсификување деловни документи во врска со исплата на Сторми Даниелс, која ја претстави како правна такса. Исплатата ја изврши Мајкл Коен, кој пред судот изјави дека поранешниот финансиски директор на организацијата Трамп, Ален Вајселберг, кој моментално е во затвор за други финансиски малверзации поврзани со неговата работа за Трамп, го уверил дека ќе ги врати парите.

  Направив се што можев и повеќе за да го заштитам мојот шеф, што го правам долго време“, рече Коен, кој е клучниот и последен сведок на обвинителството. Неговото сведочење ќе продолжи денеска кога одбраната на Трамп ќе дојде на вкрстено испрашување. Како што се очекуваше, адвокатите ќе се обидат да го прикажат Коен како патолошки лажго кому не треба да му се верува. Доволно е да се убеди само еден од 12-те членови на поротата во ова, а Трамп ќе биде ослободен од обвиненијата.

  Коен помина 13 месеци во затвор и година и пол во домашен притвор за лажење на Конгресот додека сè уште го штитеше Трамп и за финансиска проневера. Тој и призна на обвинителката Сузан Хофингер дека со години лажел и ги заплашувал луѓето во име на Трамп. Меѓу другото, тој опиша како претседателската кампања на Трамп во 2016 година била фрлена во паника откако беше објавено видео во кое Трамп се пофали дека како славна личност може да прави што сака со жените – вклучително и да ги грабне нивните гениталии.

  Коен индиректно ја вмеша и Меланија Трамп
  Коен рече дека разговарал со Трамп и другите во кампањата телефонски од Париз во тоа време и разговарале како да спречат објавување на приказната. Во тоа време, Трамп наводно му рекол да им објасни на медиумите дека тоа е само таканаречен разговор во соблекувалната – термин наводно измислен од Меланија Трамп. Барем така ми кажа“, изјави Коен. Меланија Трамп по објавувањето на видеото за Си-Ен-Ен изјави дека е изненадена од зборовите, иако мислела дека станува збор за разговор меѓу момчиња кои се обидуваат да се пофалат еден со друг.

  Поради ова видео, се вели дека Трамп побарал од Коен итно да ја реши работата со Сторми Даниелс, бидејќи кампањата нема да преживее нов удар.

  Даниелс минатата недела сведочеше дека Трамп ја поканил во хотелска соба во 2006 година и ја убедувал да има секс. Даниелс и Трамп – под псевдонимите Пеги Петерсон и Дејвид Денисон – потпишаа договор за необјавување подготвен од Коен.

  Коен, меѓу другото, сведочеше дека бил лут кога по изборната победа на Трамп немало место за него во владата, а Трамп сепак му пресекол елка. Беше лут и што Трамп задоцни да ги врати парите за да ја плати Даниелс, па го сними нивниот телефонски разговор, кој жирито сега го слушна за секој случај. Снимката докажува дека Трамп бил свесен зошто мора да му врати на Коен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img