More

  Орбан се врати од Москва и му пиша на Шарл Мишел. Протекоа детали од писмото

  spot_img

  Протече тајно писмо кое Виктор Орбан го испрати до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по неговата посета на Москва.

  Истата ја прегледа POLITICO, кој пишува „Дмитриј Песков надвор од игра, Орбан во игра?

  Во писмото се наведува дека времето не е на страната на Украина, туку на страната на руските сили. Писмото, упатено до претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и споделено со другите членки на Европскиот совет, ги прикажува размислувањата на Путин за статусот на неговата војна во Украина и за тоа кои Орбан верува дека треба да бидат следните чекори на ЕУ.

  Со ова завршува неделата на „Дипломатијата на Орбан“, во која тој го посети Киев, потоа Москва и на крајот Пекинг.

  Орбан му напиша на Мишел дека, според Путин, времето не е на страната на Украина, туку на страната на руските сили, не давајќи докази за анализа на бојното поле. Писмото од 5 јули е поделено на девет точки и не го споменува фактот дека Путин е тој што ја започна целосната инвазија на Украина во февруари 2022 година, пренесува Дневник.хр.

  Москва е подготвена да размисли за прекин на огнот
  Орбан, кој негираше дека има артикулирано мислење во име на Европскиот совет или Европската унија за време на неговата посета на Москва, рече дека руската страна ги проценува месечните загуби и загубите на украинските сили на 40-50 илјади војници, без да ги спомене руските загуби во војната. .

  Тој додаде дека Москва е „подготвена да го разгледа секој предлог за прекин на огнот што не служи за прикриено преместување и реорганизација на украинските сили“, без дополнително да објасни што сакал Путин со тоа.

  Во извештајот на Орбан за средбата, тој вели дека му рекол на Путин дека многумина тврдат дека е во интерес на Европа што поскоро да се врати во период на економски раст заснован на траен мир.

  – Шансата за мир е намалена поради тоа што дипломатските канали се блокирани и дека нема директен дијалог меѓу страните кои играат водечка улога во создавањето услови за мир, рече Орбан.

  Европската унија и нејзините лидери во голема мера ја прекинаа комуникацијата со Москва поради серијата санкции што блокот ги воведе кон Русија по инвазијата.

  Патувањата на Орбан
  Во среда, амбасадорите на ЕУ ќе разговараат за патувањата на Орбан во Брисел.

  „Ако утрешниот извештај е во ист тон како ова писмо, тоа ќе биде пријатен состанок“, изјави за POLITICO саркастичен дипломат на ЕУ.

  Орбан напиша дека верува оти сè уште се можни прекин на огнот и мировни преговори.

  Тој потоа заклучи дека Европа треба да го преземе водството во напорите да се донесе мир во Украина, имајќи предвид дека САД се повеќе се расејуваат како што се приближуваат претседателските избори во ноември.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img