More

  Орбан откри кои два повици би можеле да стават крај на војната во Украина

  spot_img

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека САД мора да покренат иницијатива за итен прекин на огнот во Украина.

  „Претседателот на САД е единствената личност во универзумот што може да упати два одлучувачки повици, до Киев и Москва“, рече Орбан, а пренесува РИА Новости.

  Според Орбан, тој претседател може да биде само поранешниот шеф на Белата куќа, Доналд Трамп.

  Орбан рече и дека не го интересираат целите кои Русија и Украина ги тераат во конфликтот, туку дека само сака војната да заврши што е можно поскоро.

  Унгарскиот премиер изрази и уверување дека доколку Ангела Меркел се уште беше канцелар на Германија, конфликтот немаше да се прошири до такви размери.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img