More

  Две години по одлуката на судот, абортусот е важен елемент на дебатата Трамп-Бајден

  spot_img

  Две години по историската пресуда на Врховниот суд, абортусот се наметна како важна тема во конфронтацијата меѓу републиканскиот кандидат Доналд Трамп и демократот Џо Бајден, објавува агенцијата Франс прес.

  Џо Бајден сигурно нема да се двоуми да го нападне својот противник по ова прашање за време на првата дебата меѓу двајцата во четвртокот навечер по локално време.

  На 24 јуни 2022 година, Врховниот суд, значително реконструиран од поранешниот претседател, ја поништи пресудата со која се гарантираше федералното право на американските жени на абортус, давајќи и на секоја држава слобода да донесува закони за ова прашање.

  Истиот ден, првите држави го забранија абортусот на нивна територија, принудувајќи ги клиниките веднаш да се затворат или да се преселат во други области.

  Земјата сега е поделена меѓу дваесетина држави кои воведоа забрани или силни ограничувања, главно лоцирани на југ и центар, и оние на бреговите кои донесоа нови мерки за заштита.

  Камала Харис на линијата на фронтот
  Демократите капитализираат од ова горливо прашање, надевајќи се дека ќе освојат вредни гласови, особено меѓу жените и младите, за претседателските избори во ноември.

  Претседателот Бајден, практичен католик кој долго време беше претпазлив за ова прашање, и самиот стана поборник за правата на абортусот, што стана важно во неговата кампања за втор мандат.

  Неговиот потпретседател Камала Карис, првата жена што стана потпретседател на Соединетите Американски Држави, со месеци патува низ земјата за да ги мобилизира демократите за ова прашање.

  Во средината на март, таа посетила клиника за абортус во Минесота.

  Во понеделник тој ќе биде во Аризона, држава на американскиот запад, која во последните месеци ја потресуваат жестоки дебати за абортусот.

  Трамп намерно двосмислен
  Според анкетата на Фокс њуз објавена во средата, 47 отсто од гласачите сметаат дека прашањето за абортусот е „исклучително важно“ кога се одлучува меѓу Џо Бајден и Доналд Трамп.

  Трамп, кој никогаш не пропушта прилика да укаже дека Врховниот суд го направи својот историски пресврт благодарение на неговите судски назначувања, сега е намерно двосмислен.

  „Морате да ја следите вашата душа и совест за ова прашање, но не заборавајте дека треба да победите и на изборите“, рече тој во видеото на почетокот на април.

  Републиканскиот кандидат не води кампања за крајно непопуларното ветување дека ќе го забрани абортусот на национално ниво со федерален закон, како што би сакале верските десничари.

  „Најдоброто нешто што можете да го направите ако вашата позиција е непопуларна… е да не ја разјасните“, вели професорката Мери Циглер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img