More

  ОН: 1.200 деца загинаа во бегалските кампови во Судан

  spot_img

  Повеќе од 1.200 деца помлади од пет години умреле од сипаници и неухранетост во девет бегалски кампови во Судан од мај оваа година, соопштија Обединетите нации (ОН).

  На прес-конференција во Женева, Детскиот фонд на ОН (УНИЦЕФ) изрази страв дека тоа ќе продолжи да биде случај во таа земја зафатена од војна и изјави дека услугите што доставуваат храна се „уништени“.

  Секој месец во Судан, 55.000 деца треба да се лекуваат од најсмртоносната форма на неухранетост.

  Децата кои починале од сипаници и неухранетост во девет бегалски кампови во државата Бел Нил меѓу 15 мај и 14 септември биле од Етиопија и Јужен Судан.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img