More

  Олимпискиот оган беше запален пред почетокот на Игрите во Париз

  spot_img

  Факелот за Олимпијадата во Париз во 2024 година беше запален во античка Олимпија на традиционална церемонија во вторникот, со што беше одбележан последниот дел од седумгодишните подготовки за почетокот на Игрите на 26 јули.

  Грчката актерка Мери Мина во улога на првосвештеничка го запали факелот со помошен пламен наместо параболичното огледало кое вообичаено се користи поради облачното време.

  Со ова започна штафетата во Грција и Франција, а ќе кулминира со палењето на олимпискиот оган во главниот град на Франција на свеченото отворање. Париз ќе биде домаќин на Летните олимписки игри по трет пат по 1900 и 1924 година.

  „Во овие тешки времиња низ кои живееме, со војни и конфликти во пораст, на луѓето им е преку глава од омразата, агресијата и негативните вести со кои се соочуваат секој ден“, рече претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах во својата изјава. говорот.

  „Сакаме нешто што не зближува, нешто што не обединува, нешто што ни дава надеж. Олимпискиот оган што го запалиме денес е симбол на таа надеж“.

  На церемонијата присуствуваа и грчката претседателка Катерина Сакеларопулу, француската министерка за спорт и Олимписки игри Амели Удеа-Кастера и градоначалничката на Париз, Ан Идалго.

  Потоа, во античкото светилиште Олимпија, пред 2.600 години старите урнатини на храмот на Хера, првосвештеничката го запали факелот на првиот тркач на штафетата, грчкиот олимписки шампион во веслање Стефанос Нтускос.

  По краткото трчање, тој и го предаде пламенот на трикратната олимписка медалистка во пливање Лаура Манауду од Франција, како претставничка на градот домаќин.

  Пламенот официјално ќе им биде предаден на организаторите на Игрите во Париз на стадионот Панатинаик во Атина, местото на првите модерни игри во 1896 година, на 26 април по 11-дневната штафета низ Грција.

  Шестотини факели единаесет дена ќе го носат пламенот низ Грција, ќе поминат 5000 километри низ седум острови, десет археолошки локалитети и карпата Акропол каде ќе преноќат покрај Партенон.

  Тој потоа ќе замине за Франција следниот ден со едриличарскиот брод „Белем“ со три јарболи, кој ќе пристигне во Марсеј на 8 мај, а на церемонијата во старото пристаниште на јужниот град се очекува да присуствуваат 150.000 луѓе.

  Марсеј, основан од грчки доселеници од Фокеја околу 600 п.н.е., ќе биде домаќин на олимписките едрени настани.

  Француската штафета на факелот ќе трае 68 дена, ќе минува низ Антили и Француска Полинезија, а ќе заврши во Париз со палење на олимпискиот оган на 26 јули.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img