More

  Околу 8.000 луѓе се евакуирани од болницата Ал-Амал во јужниот дел на Газа

  spot_img

  Околу осум илјади луѓе се евакуирани во понеделникот од болницата Ал-Амал на југот на Појасот Газа, околу која продолжуваат борбите, но околу 300 луѓе, меѓу кои и постари, останале таму, соопшти Црвениот крст.

  „Хуманитарната ситуација во Појасот Газа е повеќе од катастрофална. Осум илјади раселени лица кои се засолниле во нашата палестинска болница на Црвената полумесечина во Кан Јунис, Ал-Амал, заминаа вчера“, рече портпаролот на Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крт и Црвената полумесечина (IFRC), Томасо Дела Лонга, на прес. брифинг во Женева…

  Тој додаде дека во болницата има уште 100 стари и инвалиди кои не можат да ја напуштат болницата, 80 пациенти и 100 вработени и волонтери.

  Појасот Газа е опколен и уништен по четиримесечната војна меѓу Израел и палестинскиот Хамас, предизвикана од нападите на исламистичката организација врз јужниот дел на Израел на 7 октомври минатата година. февруари 2024 година.
  Во овие напади загинаа повеќе од 1.160 луѓе, главно цивили, според податоците на Франс прес засновани на официјални израелски информации.

  Во вооружениот одговор на Израел, во Газа беа убиени 27.585 луѓе, од кои огромно мнозинство беа цивили, според најновите податоци на тамошното Министерство за здравство.

  Кан Јунис, главниот град на југот на палестинската територија, каде што наводно живее лидерот на Хамас, во голема мера е претворен во урнатини.

  Повеќе од две недели, болницата Ал-Амал беше опколена од жестоки судири, па дури и беше погодена минатиот петок, кога едно лице беше убиено, рече Дела Лонга.

  Ал-Амал е една од најважните болници во Кан Јунис, заедно со медицинскиот центар Насер, за кој исто така се води борба.

  „Израелскиот окупатор ја интензивира опсадата на медицинскиот центар Насер“, изјави Ашраф ал-Кидра, портпарол на Министерството за здравство во Газа, со кое управува Хамас.

  Тој тврди дека околу 300 медицински работници, 450 ранети и 10.000 раселени лица се наоѓаат во таа болница во која нема храна и лекови, особено анестетици. Дополнително, генераторите за струја во него ќе бидат исклучени за четири дена, поради недостиг на гориво.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img