More

  Околу 300.000 дози вакцини на „Фајзер“ наскоро ќе завршат на депонијата Дрисила затоа што им истекува рокот на важност

  spot_img

  Околу 300.000 дози вакцини на „Фајзер“ наскоро ќе завршат на депонијата Дрисила затоа што им истекува рокот на важност. Од Mинистерството за здравство за телевизија Телма информираат дека рокот на употреба е до крајот на февруари, а потоа ќе отпочне постапка за нивно уништување.

  Но од таму уверуваат дека на залиха има доволно количини вакцина, а се очекуваат и нови пратки кон крајот на идната недела.

  Во март се очекува да пристигнат и првите количини од договорените 10.000 вакцини „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години, најавуваат од Министерстото за здравство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img