More

  Одржлив туризам: Зелени празници во Париз

  spot_img

  Париз веројатно не е првото место на кое помислувате кога размислувате за одржлив туризам, а француската престолнина направи многу во оваа област во последните години, за да се доближи до вредностите на патниците и туристите кои не сакаат да имаат негативно влијание врз животната средина со истражување на местото.

  Транспорт со мал ефект, зелено сместување, чесна кујна, одговорно купување, разгледување со локалното население: ова се одржливи празници во Париз! Оваа диво популарна туристичка дестинација постојано открива нови начини да ја зачува животната средина и да го направи местото позелено. Одлучете се за немоторизирани форми на транспорт, кои значително ќе го намалат вашиот еколошки отпечаток и во исто време ќе ви заштедат доста нерви. Со своите 6 станици, Париз е лесно достапен со воз, а широката мрежа на јавен превоз ви овозможува брзо и ефикасно движење. Патувањето со метро не е само практично и поеколошки, туку лесно може да стане вистинска историска екскурзија, бидејќи Париз е дом на некои од најубавите станици и разгледување на железницата – не пропуштајте го возењето со метро од Трокадеро до станицата Бир Хакеим, од каде што ќе уживате во иконскиот поглед на Ајфеловата кула.

  Инаку, најдобриот начин да се доживее вистинскиот дух на Париз е да се истражува пеш. Добрата страна на густо населено место е речиси тоа што можете да видите многу убава архитектура на прилично кратко растојание, да застанете во многу традиционални кафулиња и пекари (каде што можете да се почестите со француски кроасан) и речиси да наидете на некоја знаменитост. но клише сцена.

  Париз всушност се случува на улиците, парковите и покрај насипот на Сиена, па за вистинско искуство одвојте еден час, седнете покрај чаша (локално) розе и гледајте ги минувачите – вие не сте само бесконечен извор на модна инспирација, но и уникатна забава. За жал, во местото нема многу одржливи хотели, барем не, ако го споредиме со некои посвесни метрополи, како Амстердам и Берлин, затоа го баравме најдоброто решение за одговорните патници. Лесно можете да поминете зелена ноќ во хотелот The Hidden, кој е вистински мал зелен рај во живиот Париз. Префинет сојуз на изработка и модерен дизајн, мешавина од благородни материјали и нежни бои, Hidden Hotel ги пречекува гостите во светот на спокојство и едноставна чистота, кој е зајакнат со одржлива акција.

  Хотелот е член на организацијата Green Globe и е посветен на одржливи практики на сите нивоа, од дизајн до управување со отпад. Најмногу внимание посветуваат на намалување на потрошувачката на енергија, намалување и повторна употреба на водата, некористење пластика, ограничување на употребата на хартија и преостанати материјали, рециклирање, намалување на комуналниот отпад и живеење во природна средина. Последново ќе го доживеете во форма на природна постелнина Coco-Mat, еко-сертифицирана козметика и сурови природни материјали кои му даваат топло чувство на хотелот. Има и дрвени велосипеди и скутери кои можат да ги изнајмат гостите, сезонски производи од Франција кои се испорачуваат пеш и хотелски бар кој е полн со органски и биодинамични вина. Скриено е вистински зелен знак на брзо место.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img