More

  Објавена е листата на најубавите острови во светот

  spot_img

  Порталот Travel + Leisure објави листа на најубавите острови во светот врз основа на искуствата на нивните читатели.На врвот на листата на порталот Travel + Leisure се наоѓа прекрасниот карипски остров Св. Луција, а меѓу 21 остров кои се најдоа на списокот има и еден бисер на Хрватска – островот Хвар. Го сместија на 12. место.

  „Хвар се наоѓа токму на брегот на Хрватска, а неговиот главен град, исто така наречен Хвар, нуди совршена комбинација на историја, шарм и прекрасни плажи“, пишува Travel + Leisure. Тие им препорачуваат на своите читатели прошетка низ асфалтираните улици на градот и истражување на винската сцена на островот, која, како што пишуваат, датира илјадници години.

  Покрај Хвар, на списокот има и други прекрасни острови како Бали, Санторини, Бора Бора, Бермуди, Мајорка итн. Целата листа можете да ја погледнете овде.

  „Помеѓу живописните планини Питон, мирните водопади, лиснатите палми и неверојатното крајбрежје, островот Света Луција е едноставно идиличен. Оваа карипска област е омилена меѓу планинарите, но и нуркачите и нуркачите – постои дури и место за нуркање наречено Fairyland, познато по шарените корали и средбите со желките“, се вели во описот на островот Св. Луција која е на врвот на листата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img