More

  На листата на најдобри нудистички плажи во светот се најдоа заливите од Хрватска и Грција

  spot_img

  Во светот има голем број на плажи за сончање и капење на кои е дозволено уживање без костим за капење.

  Од карпести брегови до фин песок во прав и големи градски заливи до интимни брегови, сега има стотици плажи каде што е сосема легално (или барем де факто легално) да се веселиш покрај морето целосно голи.

  „Мекиот, мазен песок, топлите морски ветришта, благите морски бранови и многу други натуристи создаваат одлична плажа за облека“, вели Ники Хофман од Naturist Society, која е и главен уредник на списанието Nude & Natural и коавтор на листата на најдобри нудистички плажи и одморалишта во светот.

  Популарноста на нудистичките плажи расте и денес, а секоја година се појавуваат сè повеќе нови. Ова се 20-те најдобри нудистички плажи ширум светот, пренесува CNN.

  – Плажа Натуриста Чивава, Уругвај

  – Плажа Нида Акт, Литванија

  – Мала Палм Бич, Нов Зеланд

  – Плажа Нугал, Хрватска

  – Мошуп Бич, Масачусетс

  – Блекс Бич, Ла Џола, Калифорнија

  – Плажата Лејди Беј, Австралија

  – Плажа Бухен 16, Германија

  – Wreck Beach, Канада

  – Ред плажи, Крит

  – Ансе де Гранде Салин, Св. Бартс

  – Platja des Cavallet, Ибица, Шпанија

  – Мала плажа, Хаваи

  – плажа Cap d’Agde, Франција

  – Плажа Мпењати, КваЗулу-Натал, Јужна Африка

  – Плажа Зиполит, Мексико

  – Мецоке Драгот, Израел

  – Праја Масарандупио, Бразил

  – Spiaggia di Guvano, Италија

  – Haulover Beach Park, Мајами, Флорида

  Плажа Нугал
  Плажата Нугал е опкружена со стрмни карпи и засенчена со борови дрвја. До оваа оддалечена плажа на копното спроти островот Брач ​​се стигнува по тесна патека која изгледа подготвена за кози, а не за луѓе кои бараат бегство до плажа каде што можете да уживате без облека на Јадранот.

  Нугал плажа; фото Лукас Ваициулионис/Шаттерсток
  Задолжително понесете дебел пешкир или дури и лежалка бидејќи, како и на многу хрватски плажи, површината е со камче, а не песок.

  Нугал е околу половина час пешачење од најблискиот град, а до плажата може да се стигне и со брод или кајак од Макарска или Тучеп.

  Црвена плажа
  Од друга страна, посетителите на Крит можат да одат на Црвената плажа, која се наоѓа на јужната страна на Крит.

  Именуван по песокот и карпите во боја на окер, Црвената плажа (или Кокини Амос) е на 20 минути пешачење од Матала или на многу кратко возење со брод од брегот на селото.

  Плажата нуди изнајмување столици и чадори и е дом на забавен мал бар наречен Iiannis, познат по своите мохито коктели.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img