More

  Очајнички обиди да се спаси Украина од војна?

  spot_img

  Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас ќе ја посети Русија оваа недела. Нејзината посета е дел од западните дипломатски напори за намалување на тензиите меѓу НАТО и Руската Федерација поради стравувањата од претстојната инвазија на Украина, објави Тајмс.

  Трас е предвидено да се сретне со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров в четврток по посетата на Украина.

  Таа претходно ги одложи посетите на Украина и на Русија поради ковид-19.

  Посетата на Трас ќе уследи по разговорите меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот руски колега Владимир Путин во Москва.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img