More

  Обвинителите завршија со презентирање докази на судењето на Трамп

  spot_img

  По пет недели рочишта, 19 сведоци на обвинителството, куп документи и непристојни сведоштва, обвинителството во понеделникот го заврши својот случај на судењето на Доналд Трамп, предавајќи ја палката на одбраната пред завршните зборови што се очекуваат следната недела.

  Адвокатите на Трамп веднаш се зафатија со поткопување на клучните сведочења против поранешниот претседател, кој е обвинет дека прикрил пари платени на порно ѕвезда за да молчи за нивната врска што можеше да ја загрози неговата успешна кандидатура за Белата куќа во 2016 година.

  Самата исплата не била нелегална, меѓутоа, според обвинителите, Трамп манипулирал со документи кога му ја враќал сумата на адвокатот Мајкл Коен за да ја скрие вистинската причина за трансакцијата, правејќи ги плаќањата нелегално финансирање на кампањата.

  Неговите адвокати го повикаа адвокатот Роберт Костело, кој претходно го советуваше главниот сведок на обвинителството, Мајкл Коен, поранешен адвокат, пред да се скара со него, во обид да го дискредитира.

  Но, неговото појавување на штандот за сведоци започна лошо бидејќи неговиот омаловажувачки тон го налути судијата Хуан Мерчан. Костело продолжи да одговара на прашања, игнорирајќи го фактот дека Мерчан го прифатил приговорот на обвинителството на прашањата.

  Судијата му рекол на Костело, поранешен федерален обвинител, дека не му било дозволено да продолжи да одговара откако судијата го прифатил приговорот на обвинителот, на што Костело рекол „Џеш“ и ги превртувал очите.

  Кога Костело продолжи да го „поправа“ судијата, Мерчан налутено рече: „Зјапаш во мене?“

  Судијата и нареди на поротата да излезе од судницата за да го опомене Костело, а бидејќи тој продолжи да биде незадоволен од однесувањето на сведокот, тој накратко ги отстрани и печатот и публиката од судницата.

  Тој се закани дека ќе го отстрани Костело од говорницата на сведокот доколку не го промени своето однесување.

  Во изјавата за новинарите потоа, Трамп ја нарече епизодата „неверојатно шоу“, нарекувајќи ги постапките „приказно судење“, а судијата „тиранин“.

  Завршните зборови се очекуваат следната недела.

  Малку е веројатно, но сè уште постои можност Трамп, како прв поранешен претседател на САД во историјата, да застане на сведок на кривично судење.

  Експертите се сомневаат дека тоа ќе го направи бидејќи тоа би го изложило на непотребни правни ризици и вкрстено испрашување од страна на обвинителите, но неговиот адвокат Тод Бланш не ја исклучува, иако адвокатите на Трамп претходно изјавија дека не планираат да повикуваат други сведоци по Костело.

  Во понеделникот, Бланш го заврши третиот ден од висок профил вкрстено испрашување на обвинителите Коен.

  Коен, поранешен личен адвокат на Трамп, минатата недела рече дека го известил Трамп за 130.000 долари исплатени на порно ѕвездата Сторми Даниелс за да го купи нејзиниот молк за наводната афера пред претседателските избори во 2016 година.

  Адвокатите на Трамп го претставија Коен како осуден криминалец и лажго, потсетувајќи се на неговото време во затвор за даночна измама и лажење на Конгресот.

  Бланш, исто така, ја доведе во прашање лојалноста на Коен кон Трамп, а потоа и кон обвинителството, настојувајќи да им покаже на поротниците дека Коен е себичен и подготвен да направи се за да ги постигне своите цели.

  Бланш го пикна Коен, кој има репутација на кус карактер, што може да му наштети за време на неговото сведочење, но сведокот главно остана присебен.

  Приказната на Коен во голема мера се совпаѓа со сведочењето на Даниелс и Дејвид Пекер, шефот на таблоидот кој рече дека соработувал со Трамп и Коен за да го спречи негативното покривање на Трамп за време на републиканската трка за Белата куќа.

  Откако Бланш заврши со него, обвинителството го праша Коен што му значи целото искуство.

  Целиот мој живот е превртен наопаку“, изјави потресениот Коен. „Ја изгубив адвокатската лиценца, финансиската сигурност… семејната среќа… само да наведам неколку“.

  Трамп во понеделникот им се пожали на новинарите дека неговата кампања за уште еден мандат во Белата куќа е попречена од повеќенеделното судење, на кое тој мора да присуствува секој ден, и дека „не му е дозволено да има никаква врска со политиката бидејќи е седев во многу ладна, темна просторија последните четири недели.“ „Тоа е многу неправедно.

  Нарекувајќи го случајот политизиран, водечките републиканци стојат зад него со денови додека тој даваше изјави пред новинарите надвор од судницата.

  Доколку биде прогласен за виновен, може да се соочи со затворска казна.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img