More

  Новите модели на BMW би можеле да се придвижуваат со технологија од Хрватска

  spot_img

  Rimac Automobili соработува со EVE Energy, кинески производител на литиум-јонски батерии, за производство на батериски ќелии во Европа. EVE е водечка компанија за формат на цилиндрични ќелии 46xx, кој има бројни предности во однос на другите типови на батерии. Бројот „46“ се однесува на дијаметарот на цилиндричните ќелии во милиметри, а „xx“ означува неодредена висина.

  Самопроизведените батерии 4680 на Tesla се пофалени за нивните пониски трошоци. Rimac сака да ја искористи оваа предност за својата платформа 46xx, создавајќи батерии со високи перформанси со приспособливи конфигурации.

  Rimac веќе размислува за проекти со големи европски производители на електрични автомобили за користење на оваа платформа. Кои се овие производители не е потврдено, но врската со Porsche е една од неколкуте можности. Компанијата Rimac претходно соработуваше со Koenigsegg и Aston Martin, пренесува CarBuzz.

  Партнерството со EVE Energy беше официјално промовирано на неодамнешниот саем за автомобили IAA Mobility што се одржа во Минхен. Почетокот на производството на овие нови батерии е планиран за 2027 година, при што EVE е одговорна за производство на ќелиите, а Rimac се грижи за развојот на модулот за батерии и платформата за сместување на ќелиите. Покрај веќе споменатите предности, цилиндричните ќелии имаат и супериорно термичко управување, што ги прави електричните возила побезбедни и посигурни.

  Даночни кредити
  Сепак, постои една потенцијална негативна страна во партнерството на Rimac со кинескиот производител на батерии. Минатата година беше објавено дека BMW потпишал договор со EVE Energy за своите возила Neue Klasse.

  Ова потенцијално би можело негативно да влијае на способноста на BMW да се квалификува за локални даночни кредити, поради употребата на батерии од Кина. Сепак, BMW сега може долгорочно да има корист од влегувањето на Rimac.

  Се разбира, платформата 46xx и батериите со високи перформанси веројатно ќе одат во поскапи електрични возила каде што импликациите од неквалификувањето за даночни кредити се помалку загрижувачки.

  „EVE Energy е еден од најголемите светски производители на примарни литиумски батерии и носи големо искуство во технологијата на батериски ќелии во ова партнерство“, рече Mate Rimac.

  „Неговата посветеност за унапредување на решенијата за литиумски батерии е совршено усогласена со нашата визија за трансформирање на секторите на електрични возила и складирање енергија. Со задоволство ја објавуваме оваа соработка, која обезбедува долгорочен доверлив партнер за нашата платформа 46xx“, додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img