More

  Новиот претседател положи заклетва. Пекинг повика да престане политички да се заканува на Тајван

  spot_img

  Новиот претседател на Тајван, Лаи Чинг-те денеска положи заклетва. Тој вети дека ќе ја брани демократијата и ја повика Кина да престане да го малтретира Тајван.

  Новиот тајвански претседател Лаи Чинг Те денеска положи заклетва, кој ја повика Кина да престане со политичко и воено заплашување на островот. Истовремено, тој се залагаше за мир и веруваше дека односите меѓу Тајпеј и Пекинг во иднина ќе имаат големо влијание врз целиот свет.

  Тој вети дека ќе ја брани демократијата на Тајван.

  Лај победи на претседателските избори во јануари како кандидат на владејачката Демократска напредна партија (ДПП). Денеска, тој беше наследен од Кеј Инг Вен, кој негуваше блиски контакти со САД.

  Иако Тајван работи независно од кинеското копно од крајот на граѓанската војна во 1949 година, Пекинг продолжува да го смета островот како дел од својата територија според политиката на Една Кина.

  Додека кинескиот претседател Кси Џинпинг отворено зборува за повторно обединување на островот со копното, а некои од политичките сили на Тајван зборуваат за независност, повеќето Тајванци продолжуваат да сакаат да го задржат статус квото, а со тоа и мирот.

  Во своето денешно обраќање Лај ги опиша воените дејствија на Кина како најголем стратешки предизвик за глобалниот мир и стабилност, според британскиот Би-Би-Си, и го повика Пекинг да престане „политички и воено да му се заканува на Тајван“.

  „Ги повикувам Тајван и Кина да прифатат глобална одговорност за одржување на мирот и стабилноста во регионот. Ја повикувам Кина да се погрижи светот да се ослободи од стравот од војна“, рече тој, повикувајќи го Пекинг да избере дијалог наместо конфронтација, нагласувајќи дека Тајван не може да прави компромиси за демократијата и слободата.

  „Мирот е единствената опција“, рече Лај на толпата собрана на инаугурацијата, на која тајванските власти соопштија дека присуствувале повеќе од 500 странски гости.

  Пекинг веќе јасно го изрази своето неодобрување и на Лај и на неговиот потпретседател, кои и двајцата се членови на ДДП. Во последните недели, Тајван пријави зголемен број на кинески воени активности во областа и очекува повеќе по заклетвата на Лај.

  Непосредно пред инаугурацијата, Кина воведе санкции против три американски одбранбени компании поради продажбата на оружје на Тајван. Сега веќе не им е дозволено да извезуваат оружје во Кина, извештаите на кинескиот Ксинхуа ги сумираат странските агенции за печат.

  Лај, исто така, се соочува со многу предизвици дома за време на неговиот мандат – вклучително и поделен парламент и незадоволни млади луѓе, кои се зафатени од недостаток на станови и работни места.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img