More

  Новинарка една недела јадеше грав секој ден. Ова се несакани ефекти

  spot_img

  Гравот е неверојатно разноврсна храна која може да се користи за различни цели.

  „Сите мешунки се одлични извори на сложени јаглехидрати, влакна, фолати, калиум и железо“, вели нутриционистката Мариса Сомерс. „Тие се извор на растителни протеини богати со хранливи материи кои можат да се користат во различни јадења. Одлично одат во тако или бурито чинии, измешани со печен зеленчук или додадени како извор на сложени јаглехидрати во салатите“.

  Покрај тоа, гравот е релативно прифатлива набавка за оставата, чајната кујна. „Гравот е пригоден извор на протеини, влакна и микронутриенти во нашата исхрана“, вели Џена Вернер, сопственичка на веб-страницата за обука за виртуелна исхрана Happy Strong Healthy. „Тие се стабилни на полица, достапни и претходно варени, што го олеснува подготвувањето на оброците и може да го намали стресот за време на оброците. Тие, исто така, се покажаа дека имаат придобивки за срцето и дигестивниот систем поради нивниот состав на хранливи материи и можат да помогнат во одржувањето на шеќерот во крвта стабилен кога се консумираат како дел од оброк или ужина.

  Новинарката Џејла Андрулонис од порталот The Heathy цела недела јаде грав, разни мешунки во различни нивоа на рецепти. Гравот, според него, се покажал како вистинска замена за грицките. Според дијабетичарката Хана Меги, ова може делумно да се должи на содржината на влакна во гравот.

  „Гравот може да биде корисен за целокупната исхрана на многу начини. Прво и основно, тие се фантастичен извор на влакна: нешто што многу Американци не го јадат доволно. Во зависност од зрното, една чаша варен грав може да обезбеди 10 до 15 грама влакна, што е околу половина од препорачаниот внес на влакна за возрасни, вели Меги.

  Дополнително, Magee додава дека гравот е извор на протеини од растително потекло, кој може да ви помогне да се заситите и да ве држи сити подолго време. „Тие се одличен начин да додадете дополнителен протеин во оброкот или можат да послужат како единствен извор на протеини“, вели таа.

  Иако гравот има многу придобивки, некои од овие придобивки доаѓаат со некои прилично непријатни несакани ефекти, како што е зголемениот гас. „Покрај придобивките од дополнителните влакна и протеините што ги даваше во мојата исхрана, бев возбуден што дознав за другите хранливи материи одговорни за здравствените придобивки од гравот. Како некој со историја на висок крвен притисок во моето семејство, јас сум секогаш во потрага по храна која може да помогне да го задржам мојот крвен притисок надвор од нездравиот опсег. Уште еднаш гравот се покажа како добар“, пишува Џејла.

  „Гравот е богат извор на два важни минерали за регулирање на крвниот притисок: магнезиум и калиум“, вели Сомерс.

  Во текот на неделата кога јадеше грав секој ден, Џејла научи многу за дополнителните здравствени придобивки и заштеди многу пари на сметката за намирници заменувајќи некои од оброците од месо со грав.

  „Едно од моите најголеми помагала што ги научив е дека разновидноста е клучна кога станува збор за вклучување на гравот во вашата секојдневна исхрана. За среќа, има многу опции за избор и сите се преполни со придобивки“, заклучи Џејла.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img