More

  Новата Мис на Јапонија е Украинка: изборот покрена дебата

  spot_img

  Новата Мис на Јапонија е натурализирана Јапонка родена во Украина. Нејзиниот избор покрена дебата на социјалните мрежи: дали е одраз на времето, предвидување на нови/стари стереотипи или политичка одлука?

  „Имаше расни бариери и да се биде прифатен како Јапонец беше голем предизвик“, рече расплаканата Каролина Шино, која стана Мис на Јапонија во понеделникот, на беспрекорен јапонски јазик.

  Како што пренесува британски Би-Би-Си, 26-годишната манекенка, родена во Тернопил, Украина, е првата натурализирана јапонска државјанка која победила на изборот за убавина за првата убавина на земјата на изгрејсонцето. Нејзината победа, исто така, предизвика прилично жестока дебата за тоа што значи да се биде Јапонец. Додека некои ја препознаа нејзината победа како „знак на времето“, други сметаа дека таа не изгледа како Мис Јапонија.

  Нејзиниот изглед особено се прослави на социјалните мрежи. „Личноста која беше избрана за Мис на Јапонија нема јапонска крв, туку е 100% Украинка. Разбирам дека е убава, но ова е изборот за Мис на Јапонија. Каде има тука нешто јапонско?“ цитираше Би-Би-Си во една од објавите на мрежата Х, а такви имаше уште многу.

  Политички нагласени коментари предизвика и изборот на Каролин Шино, која на петгодишна возраст се пресели во Јапонија и порасна во Нагоја.

  Некои се прашуваа дали изборот на моделот роден во Украина е политичка одлука. „Да бев роден во Русија, немаше да победам. Таа не би имала шанса. Очигледно сега критериумите се политички. Каков тажен ден за Јапонија“, напишал корисник на мрежата Х, пишува и Би-Би-Си.

  Прорускиот веб-сајт Sputnik international на социјалната мрежа напиша дека изборот ги налутил Јапонците, кои ја повикаа Јапонија и светот „да престанат да и угодуваат на Украина“.

  „Престанете да ја радувате Украина!“: Јапонецот револтиран од Мис Јапонија со украинско потекло

  26-годишната манекенка Каролина Шино победи на овогодинешниот национален избор за убавина.

  Каролина е родена во Тернопол и се преселила во Јапонија на петгодишна возраст, а државјанство добила дури во 2022 година.… pic.twitter.com/PmN8FiKaE6

  — Sputnik (@SputnikInt) 23 јануари 2024 година

  Победата на Шино е втор национален натпревар за убавина што ја вознемири Јапонија. Во 2015 година за најубава Јапонија беше избрана Аријана Мијамото, која беше првата Мис на Јапонија од мешан брак, потомок на Јапонка и татко Афроамериканец. Во тоа време, нејзината победа покрена прашања за тоа дали лице од мешана раса има право да победи на натпреварот.

  Аријана Мијамото, Мис на Јапонија 2015 година, натпревар за Мис Универзум Аријана Мијамото (Фото: Снимање на екранот/ИНСТАГРАМ/арианамијамото)
  Организаторот на натпреварот за Мис Јапонија, Ај Вада, по настанот изјави дека настанот „на сите им дал можност да размислат што е јапонска убавина“. „По денешниот резултат, во едно сум сигурна: јапонската убавина не постои ниту по изглед, ниту по крв, туку е цврсто закотвена во нашето срце“, рече таа.

  Каролина Шино, Мис на Јапонија 2024 Каролина Шино (Фото: Снимање на екранот/X)
  На некој начин, ова го одразува рекордот на новопечената мис на Јапонија, Каролин Шино, која на Инстаграм по добивањето јапонско државјанство напиша дека „можеби не изгледа како Јапонка“, но во срцето станала Јапонка, како што растела. во Јапонија, пишува Би-Би-Си.

   

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img