More

  Новак Ѓоковиќ не е задоволен од стартот на Австралија Опен

  spot_img

  Новак Ѓоковиќ никогаш не загубил сет во првите две кола на Австралија Опен. Но годинава имаше тешки два меча на стартот од Австралија опен, загуби по сет од Дино Прижмиќ и Алексеј Попирин во навистина големи битки.

  По вториот дуел, новинарите го прашаа српскиот ас што е причината за осцилациите во негоата игра, дали е во прашање болеста или проблемите со зглобот.

  „Има помалку од сѐ. Не сум баш во идеална состојба, што влијае на интензитетот на мојата игра, а донекаде и на мојата мотивација. Се обидувам да го најдам вистинското јас, и покрај сите тешкотии – здравствени, технички, играчки. Така е сега, и далеку од тоа дека не се жалам, тоа се околностите во кои се наоѓам, ги прифаќам и се трудам да го извлечам најдоброто од себе – рече Ѓоковиќ.

  Во третиот сет, Попирин имаше четири сет-топки, од кои три во низа, за водство од 2:1 во сетови.

  -Уште еднаш имав противник кој играше одличен тенис, немаше многу да загуби, точно знаеше што да прави тактички, имаше голема поддршка од публиката – и овие фактори влијаеа на мене. Апсолутно можев да играм подобро, не сум ни блиску до моето препознатливо ниво на игра во моментов – барем овде на Австралија опен – заклучи српскиот тенисер.

  Во третото коло на Австралија Опен, Ѓоковиќ ќе игра против Томаш Ечевери.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img