More

  Аталанта има шанса да го крене 60-годишното проклетство против непобедливиот Баер

  spot_img

  Со поразот во финалето на Купот на Италија од Јувентус со 0-1, освојувањето на домашниот Куп во 1963 година останува единствениот трофеј во историјата на фудбалерите на Аталанта.

  Аталанта никогаш во својата историја не била шампион во италијанската Серија А, но одредено проклетство се создаде во блиското минато каде клубот од Бергамо пет пати играше во финалето на Купот на Италија и никогаш не го освои.

  Не успеа во финалниот меч во 1987, 1996, 2019, 2021 и оваа година. Го загубија и финалето во 2021 година од Јувентус со 1-2, додека во 2019 година беа поразени од Лацио со 0-2.

  Влаховиќ погоди во четвртата минута и му го донесе Купот на Јувентус

  Бх. Репрезентативецот Марио Пашалиќ и неговите соиграчи од Аталанта сезонава имаат уште една шанса да стават крај на таа црна финална серија. Откако имаше одлична сезона во Лига Европа и го исфрли, меѓу другите, Ливерпул во четвртфиналето, Аталанта стигна до големото финале.

  Во Даблин следната среда, 22 мај, ќе играат против новиот германски шампион Баер. Проблем за Аталанта секако е фактот што ќе се обиде да дојде до својот прв трофеј по 1963 година, или вкупно вториот во историјата, преку клуб кој сезонава одигра 50 натпревари и на ниту еден од нив не беше поразен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img