More

  Нова студија открива: Ова овошје може да помогне во намалување на крвниот притисок

  spot_img

  Едно ново истражување покажа дека јадењето банани е поефикасно во намалувањето на крвниот притисок отколку во намалувањето на внесот на сол.

  Научниците открија дека внесувањето дополнителен грам калиум дневно, што е еквивалент на две банани со средна големина, шолја спанаќ или голем сладок компир, може да биде лесен начин за намалување на крвниот притисок.

  Истражувањето покажа дека оние кои консумирале сол збогатена со калиум имале пониски нивоа на крвен притисок, како и намален ризик од мозочен удар и срцеви заболувања, пишува Тајмс.

  Новата анализа, објавена во средата во Journal of Human Hypertension, покажа дека до 80 отсто од намалувањето на крвниот притисок се должи на зголемување на калиумот, а не на намалување на внесот на сол.

  Истражувањата покажаа дека зголемувањето на грамот во дневниот внес на калиум го намалува нивото на систолниот крвен притисок во просек за два милиметри жива (mm Hg).

  Важноста на калиумот
  д-р. Поли Хуанг, водечки автор на трудот од институтот Џорџ, истакнува дека истражувањето покажало колку е важен внесот на калиум за контрола на крвниот притисок.

  Калиумот се наоѓа во различни видови храна, вклучително лиснат зеленчук, мешунки и јаткасти плодови, но нивото на калиум често се намалува кога храната се обработува.

  Премногу калиум може да доведе до хиперкалемија, каде што прекумерното ниво на крв може да влијае на срцето.

  Сепак, оваа состојба е многу ретка и, според експертите, едно лице ќе треба да јаде стотици банани за да се развие.

  д-р. Елиса Пинеда, истражувач од Империјалниот колеџ, рече дека високиот крвен притисок е најголемиот ризик фактор за прерана смрт по пушењето и лошата исхрана.

  „Урамнотежената исхрана со малку сол и богата со калиум може да помогне да се спречи висок крвен притисок, мозочен удар и кардиоваскуларни болести“, додаде таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img