More

  Норвешка ќе ја признае Палестина на 28 мај, Израел го отповика својот амбасадор од Осло

  spot_img

  Норвешка ќе ја признае Палестина на 28 мај, објави денеска норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе, пренесуваат странските агенции.

  Норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе најави дека Норвешка ќе ја признае Палестина на 28 мај, а одлуката за признавањето на Палестина денеска ќе ја соопштат и Ирска и Шпанија.

  Гар Сторе рече дека решението со две држави е во „најдобар интерес на Израел“ и додаде дека признавањето на палестинската државност ќе биде единствената алтернатива на воениот конфликт. Две земји кои живеат една до друга во мир и безбедност“, рече норвешкиот премиер. Според него, со признавањето на Палестина, Норвешка сака да испрати порака до другите земји да се приклучат кон признавањето.

  Израелските власти остро реагираа на најавеното признавање на Палестина од Норвешка, но и од Ирска. Така, Израел веќе ги отповика своите амбасадори во Норвешка и Ирска „поради итни консултации“, пренесува британски Би-Би-Си.

  „Испраќаме јасна порака до Ирска и Норвешка: Израел нема да отстапи од оние кои го поткопуваат нејзиниот суверенитет и ја загрозуваат неговата безбедност. Нема да молчиме, ќе следат сериозни последици. Ако и Шпанија ја реализира својата намера да ја признае Палестина, слична мерка ќе ги снајде и нив“, рече во одговорот израелскиот министер за надворешни работи, Израел Ганц.

  Да потсетиме, и словенечката влада на состанокот на 9 мај ја започна процедурата за признавање на Палестина како независна и суверена држава. Во одлуките што ги донесува, сепак, навел цел куп услови за признавање на Палестина од страна на Словенија. Така, тие напишаа дека владата ќе предложи признавање на Палестина „предмет на понатамошен напредок во однос на договорот за прекин на огнот во Газа и ослободување на заложниците, и предмет на понатамошни реформски напори и зајакнување на палестинската управа со цел на решение за две држави“.

  Втората предлог-одлука предвидува Владата на лет или најдоцна до 13 јуни ќе го оцени спроведувањето на очекуваните дејствија од претходната одлука, а доколку се постигне напредок ќе го проследи предлогот за признавање на Палестина како независна и суверена држава до Народното собрание.

  Премиерот Роберт Голоб рече дека сите активности на владата се насочени кон што поскоро ставање крај на неподносливите злосторства во Газа, а со тоа да се олеснат страдањата на палестинскиот народ. Тој нагласи дека 13 јуни е крајниот рок до кога мора да се заврши процесот на признавање, но дека Словенија може побрзо да го заврши признавањето доколку условите се исполнат порано.

  Во интервју за американскиот CNN во петокот, премиерот Голоб ги повика другите лидери на ЕУ да се приклучат на словенечкиот процес за признавање на Палестина.

  „Овој процес јасно ќе ги изрази очекувањата за сите инволвирани страни, а нивното исполнување ќе го разгледуваме неделно. Ако бевме обединети во Европа, би можеле да бидеме многу поважен играч на меѓународната сцена, особено во однос на Блискиот Исток“, додаде Голоб. „Во моментов има многу разлики меѓу членките на ЕУ, што за жал не придонесува за мир на Блискиот Исток. Затоа, првиот чекор е обединување на европско ниво, а потоа, според мене, би можеле да имаме можност да извршиме притисок врз двете страни за постигнување мир на Блискиот Исток“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img