More

  Нетанјаху го распушти воениот кабинет: Што значи тоа и кој е следниот чекор

  spot_img

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го распушти воениот кабинет на земјата откако неговиот главен ривал Бени Ганц се повлече од телото. Шестчлениот воен кабинет сега ќе биде заменет со „кујнски кабинет“, со кој Нетанјаху ќе може да се консултира за совет за војната во Газа, пишува Ал Џезира.

  Нетанјаху беше под притисок од екстремно десничарските министри во неговиот коалициски кабинет кои сакаа тој да се приклучи на воениот кабинет, што може да предизвика израелската политика дополнително да се навалува надесно.

  Воениот кабинет беше формиран на 11 октомври откако Израел и објави војна на Газа како одговор на нападот предводен од Хамас на 7 октомври.

  Кабинетот беше формиран како помало тело во рамките на безбедносниот кабинет, кој беше дел од поширокиот коалициски кабинет.

  Во него беа вклучени премиерот Бенјамин Нетанјаху, неговиот главен ривал, поранешниот генерал Бени Ганц, министерот за одбрана Јоав Галант и тројца набљудувачи: министрите од кабинетот Арје Дери и Гади Ајзенкот и министерот за стратешки прашања Рон Дермер.

  Воениот кабинет требаше брзо да донесе одлуки за водењето на војната, кои потоа ќе бидат испратени на одобрување до поширокиот кабинет.

  Зошто се распушти воениот кабинет?
  Имаше несогласувања и тепачки меѓу членовите во воениот кабинет, а во јануари израелскиот весник Хаарец објави дека лидерот на опозицијата Јаир Лапид на состанок на партијата рекол дека Галант и Нетанјаху „повеќе не зборуваат еден со друг“ и дека состаноците на воениот кабинет станале „срамна арена за конфронтации, тепачки и дискусии кои не водат никаде“.

  На 9 јуни, Ганц и набљудувачот Ајзенкот, двајцата од Партијата за национално единство, го напуштија воениот кабинет поради немањето план за Газа по војната.

  Според член на безбедносниот кабинет, Нетанјаху во неделата вечерта рекол: „Нема повеќе воен кабинет“.

  „Тоа беше дел од коалицискиот договор со Ганц, на негово барање. Во моментот кога Ганц си замина, веќе нема таков форум“, рече Нетанјаху.

  Заминувањето на Ганц го зголеми притисокот врз министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир и министерот за финансии Безалел Смотрич, кои и двајцата лобираа да се приклучат на воениот кабинет.

  Во писмото до Нетанјаху минатата недела, Бен-Гвир напиша дека војната во Израел била „водена во тајност“ во последните осум месеци, преку „ограничени форуми кои ги менуваат нивните имиња и дефиниции, се со цел да се контролираат одлуките и да се избегне дискусија за други позиции кои би ја доведоа во прашање старата концепција“.

  Зошто Бен-Гвир и Смотрич се проблематични?
  Бен-Гвир и Смотрич претставуваат ултра-православна, тврдодесничарска изборна единица во сè повеќе десничарската политика на Израел. Тие се исто така тесно поврзани со движењето на доселениците, кои се обидуваат да градат во она што е палестинска земја според меѓународното право.

  И двајцата претходно се заканија дека ќе поднесат оставка доколку Израел не го започне својот сегашен напад врз градот Рафах во Газа, тогаш дом на 1,5 милиони раселени луѓе.

  И двајцата се заканија дека ќе поднесат оставка доколку Нетанјаху продолжи со договор за прекин на огнот поддржан од Соединетите Држави пред да го сметаат Хамас за „уништен“.

  Бен-Гвир и Смотрич, исто така, го поддржуваат создавањето илегални населби во Газа, по „доброволната миграција“ на Палестинците кои живеат таму, позиција што е во целосна спротивност со официјалната воена политика на Израел.

  Според Ал Џезира, нивната меѓународна позиција е доста проблематична.

  Ниту еден од сојузниците на Израел, вклучително и САД, веројатно нема да се ангажира со нив, што во суштина ја поткопува секоја потенцијална улога во воениот кабинет.

  Сепак, Нетанјаху не може да ги игнорира.

  Со оглед на тоа што партиите на Бен-Гвир и Смотрич заедно имаат 14 места во Кнесетот, во споредба со, да речеме, 12 што ги има Националното единство на Бени Ганц, нивното повлекување би довело до колапс на коалициската влада и крај на мандатот на Нетанјаху.

  Што ќе се случи сега?
  Улогата на воениот кабинет во конфликтот во голема мера заврши со повлекувањето на Ганц, така што неговото формално распуштање веројатно нема да направи голема разлика.

  Според Нетанјаху, воениот кабинет ќе биде заменет со намален „кујнски кабинет“, каде што ќе може да се водат чувствителни дискусии и консултации.

  Според весникот Једиот Ахронот, новото тело ќе ги вклучува Галант, Дермер и шефот на Советот за национална безбедност Цачи Ханегби.

  Ова исто така ќе ги блокира обидите на Смотрич и Бен-Гвир да се приклучат на телото.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img